Kemal Okutan: Kudüs saldırısı kime yaradı?

Yazarlar

Barış savaş karşısında stratejik bir bakış açısı, bir tutum, bir davranış, hatta bir eylemi gerçekleştirme durumudur.

Barışa tatiksel, durumdan duruma, ülkeden ülkeye , geçici, farklı bakılamaz. Dünyanın her yerinde barışı savunmak ilkeseldir.

Çünkü savaş zenginlerin çıkardıği ve yoksulların toplu biçimde, karşılıklı olarak birbirilerine öldürtüldüğü cinayetler toplamıdır.

Barışı savunmanın hümanizmle, insan sevgisiyle ilgisi olduğu kadar savaşlarda hiçbir çıkarı olmayan yoksulları yaşatma ve koruma stratejisidir.

Barış aslında ve bir anlamda üçüncü yolu savunmanın da gereğidir. Çünkü çatışan taraflar arasında birini desteklemek yerine üçüncü bir alternatifi ortaya koyuyorsun.

Şimdi gelelim İsrail’in Kudüs’e saldırısı ile ilgili duruma…

Tüm dünyada egemen olması gereken 3. yol için barışı savunmak aynen bu olayda da geçerli olmalıdır. Yani İsrail-filistin sorununda da barış savunulmalıdır.

Hak eşitliğine dayalı, adil ve kalıcı bir çözüm için tarafların sorunlarını barış masasında çözmesi için pratik sergilenmelidir.

Nitekim İsrail’in içinde güçlü bir barış savunucusu kitle var. Uluslararası kamuoyunda da barışı savunan güçler az değil.

İşte bizim tavrımız bu barışcı çizginin yanında durmak, dayanışmak olmalıdır. Enternasyonal barış savunucusu gibi davranmak olmalıdır.

Benim kişisel görüşüm HDP bu konuda hata yapmıştır. En insani Kürt taleplerinin şiddetle bastıranlarla birlikte aynı metne imza atmamalıydı. Özelikle MHP, İP ile(  ama diğer düzen partileriyle de) aynı bildiriye imza atmak yanlıştır, hatadır.

Bu konuda da Azerbeycan-Ermenistan meselesinde olduğu gibi bağımsız tutumunu sürdürebilirdi. HDP meclis gurubu ve genel merkez barış çizgisinde bir açıklama yapabilirdi.

Olayın başka bir boyutu da İsrail’de Netenyahu yıpranmış, kitle desteği azalmıştır. Yeniden prestij kazanmak için Kudüs’e saldırmıştır.

Türkiye’de de AKP yıpranmış ve bu olay kendisine can simidi olmuştur.

Kaybeden haklar kazanan Netenyahu ve Türkiye’deki iktidar olmuştur. Iki farklı zıt gibi görünen yapı sonuç olarak aynı anda kazanmışlardır.

İşte size zıtların birliği!

İlginizi Çekebilir

Müslüm Yücel: Türkiye’nin güzellik yarışmalarından biri
Hakan Tahmaz: Sedat Peker Sahnedeyken, Susurluk’u Anımsamak

Öne Çıkanlar