Kemal Okutan: Kürt sorunu ekonomik sorun mudur?

Yazarlar

Kürt sorunu ekonomik bir sorundur demek Kürtlere hakarettir. Sanki Kürtler yoksuldur da onun için sorun çıkıyormuş. Yani biz size iş, aş sağlayacağız, para kazanacaksınız ve sorun halolacak demektir. Yani başka bir deyimle size para verirsek kimliğinizden, kültürunüzden vazgeçersiniz.

Cumhuriyet tarihi boyunca bu terane tekrarlandı durdu.

Ha, ekonomik bazı olanaklar veya makam mevkii karşılığında kimliğinden, iddiasından vazgeçen yok mu?Var. İşte öyleleri zaten onursuzluğu kabul etmişlerdir.

Yine eğer sorun ekonomik olsaydı yüzbinlerce ekonomik durumu iyi, rahatı yerinde olan Kürt iş insanı mutlu olurdu. Durum hiç de öyle değil. Tüccar, fabrikatör Kürtlerin de huzursuz olduklarını biliyoruz.

Biliniyor, İç Anadolu Kürtleri genel olarak zengindir. Bağ-bahçe, tarla sahipleri genellikle Kürtlerdir. Kulu, Cihanbeyli, Şereflikoçhisar, Polatlı Kürtlerinin paraya ihiyaçları yok ama mutlu değiller. Bunların da ezici bir çoğunluğunun talepleri kimlik ve kültürel taleplerdir.

Ayrıca İç Anadolu Kürtlerinden söz açılmışken buralarda yaşıyan Kürtlerin Kürt coğrafyasında yaşayanlardan daha az asimile olduklarını söylüyebilirim. Hatta birkaç yıl önce metrepollere göçen Kürtler evlerinde Türkçe konuşurlarken İç Anadolu Kürtleri Kürtçe konuşmaktadırlar.

Başka bir açıdan bakalım; Kürt isyan liderlerinden hiçbirinin ekonomik sorunu yoktu. Seyit Rıza, Alişer, Şex Sait, Cibranlı Xalit, İhsan Nuri Paşa ve diğerleri zengindiler, para-pul sorunları yoktu.

Peki Avrupa’da yaşıyan Kürtlerin ekonomik sorunu var mı? Genellikle yok. Neden Avrupa’da yaşayan Kürtler memnun değiller. Ekonomik sorunları yok ama dağ gibi klmliksel, kültürel sorunları var.

Demek ki Kürt sorunu ekonomik değil, siyasi bir sorundur. Çözümu de ekonomik paketler açmakla değil, siyasi yöntemle olacaktır.

Bir iddia olarak söylüyorum; Kürtlerin evlerini, yollarını altından yapsanız d kimliksel ve kültürel anlamda tatmin edemezseniz bu sorun çözülmez, çözülemez.

Sorunun tek ve tek çözümü Kürt kimliğinin ve kültürünün anayasal ve yasal açıdan kabul edilmesidir. Baŕışçıl yöntemle sorunun çözümüdür. Diğer yol yöntemler denenmis ve sonuç alınamamıştır.

İlginizi Çekebilir

Engin Yurtsever: Ben Türk’üm! …
Temel Demirer: Yazmak serüvenine bir bakış

Öne Çıkanlar