Kılıçdaroğlu: İktidar olsaydım Suriyelilerin hepsini ülkelerine gönderecektim

GündemPolitika

CHP Lider Kemal Kılıçdaroğlu,”İktidar olsaydım Suriyelilerin hepsini ülkelerine gönderecektim”  dedi. 

Urfa’da, partisinin yerel yönetim çalıştayında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iktidarı eleştirdi. “Sahipsiz milyonlar var” diyen Kılıçdaroğlu, “İktidar, kimsesizlerin kimsesi olabiliyor mu? Ceplerini doldurmaktan başka ne yapıyorlar?” diye sordu.

Urfa’daki çiftçilerin sorunlarından bahseden Kılıçdaroğlu, iktidarın yandaşlarına kazanç sağlamak için üreticileri desteklemediğini savundu. Toprak Mahsulleri Ofisi’ni CHP’nin kurduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu yolla CHP iktidarında çiftçilerin desteklendiğini söyledi.

“Hepsini ülkelerine gönderecektim”

Urfa’nın tarihi açıdan görkemli bir kent olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğitim tam bir felaket. 60-70 kişilik sınıflarda bir öğretmen öğrenciyle nasıl ilişki kuracak? Derslik için de söz veriyoruz. Büyükşehir belediye başkanlığını bize vereceksiniz, 5 bin derslik kuracağız. Eğer Şanlıurfalı kardeşim çocuğunun iyi bir eğitim almasını istiyorsa, en az 100 kreşin Şanlıurfa’da olmasını istiyorsa CHP’nin adayına oy verecek, beraber takip edeceğiz Karnını doyurmakta zorlanan Şanlıurfalı kardeşim bir de Suriyelilerin karnını doyuruyor. İktidar olsaydım bunların hepsini ülkelerine gönderecektim. Ben onlara da üzülüyorum. Onlar da insan.”

“Uyuşturucu artık milli güvenlik sorunudur”

Uyuşturucu sorunundan da bahseden Kılıçdaroğlu, “Uyuşturucu nedeniyle gençliğimizi kaybedebiliriz. Bu artık bir milli güvenlik sorunudur. Cezaevinde bir tane bile uyuşturucu baronu göremezsiniz” dedi.

“Eskişehir çölden vahaya öndü”

CHP’nin yerel yönetimlerde yaptıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, Eskişehir örneğini verdi:

“Eskişehir hafta sonu turist kaynıyor. Eskişehir bir çöl gibiydi, vahaya döndü. Kim yaptı? CHP. Şanlıurfa’da çok daha fazla şey var ama vizyon lazım. Zenginleşmek için siyaseti kullanırsanız toplum yoksul kalır. Şanlıurfa bir Kudüs, bir İstanbul olabilir.”

Yol yapıp çöp toplamanın belediyecilik olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Belediyecilik bir beldeyi ileri taşımaktır, onların kafası basmaz bu işe” ifadelerini kullandı.

/t24/

İlginizi Çekebilir

Esad: Çin, Güvenlik Konseyi’nde ve bir dizi uluslararası forumda Suriye’nin yanında yer alıyor
Günay: Bu kongre bizim açımızdan yeni bir başlangıçtır

Öne Çıkanlar