Kim Jong Un orduya ‘savaş hazırlıklarını artırın’ emri verdi

DünyaGündem

Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong Un, orduya savaş hazırlıklarını artırma talimatı verdi.

Kuzey Kore devlet medyası, Kim’in yeni geliştirilen muharebe tanklarının denendiği tatbikattaki fotoğraflarını yayımladı.

Bu fotoğraflarda, Kim’in Kuzey Kore’nin geliştirdiği bir muhabere tankını da kullandığı görülüyor.

Tatbikatın yeni geliştirilen tankın savaş yeteneklerini denetlemek için düzenlendiğini duyuran devlet medyası, Kim’in bu yeni tankı “dünyanın en güçlüsü” olarak tanımladığını aktardı.

Kim’in de katıldığı tatbikat sırasında ağır tanklar, farklı muharebe koşullarında ilerleyip, düşman hedeflerine mermi attı.

Kuzey Kore Savunma Bakanlığı, ABD ve Güney Kore kuvvetlerinin geçen yıla kıyasla iki kat daha fazla askerin katıldığı yıllık ortak askeri tatbikatlara tepki olarak Pyonyang’ın bu askeri manevraları gerçekleştirdiğini duyurdu.

ABD ve Güney Kore’nin ortak tatbikatlarına tepki

Kim, tankçıların tatbikatından önce ülkesinin topçu birliklerinin askeri savaş oyunlarına katılmıştı.

Pyongyang, müttefiklere tatbikatlarını durdurmaları çağrısında bulunmuş, Seul ve Washington ise tatbikatların savunma amaçlı olduğunu ve Kuzey’in tehditlerine yanıt olarak düzenlendiği yanıtını vermişti.

Pyonyang neyin peşinde?

Bölgeyi yakından tanıyan dış politika uzmanları, Kim’in muhtemelen Kuzey Kore’ye yönelik uluslararası yaptırımların kapsamlı bir şekilde hafifletilmesi konusunda ABD’nin onayı kazanmak için geliştirilmiş silah cephaneliği üzerinden pazarlık yapma niyetinde olduğu görüşünde.

Hem ABD hem de Güney Kore’de seçimlerin yapılacağını hatırlatan uzmanlar, Kuzey Kore’nin yıl içinde test faaliyetlerini ve savaş söylemini kasıtlı olarak artırmasını bekliyor.

 

/euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Mem Ararat’ın yeni eseri: Te Dilê Min Şikand
Rusya’da halk, Putin’i seçmek için yarın sandık başına gidecek

Öne Çıkanlar