Kobanê Davası avukatı Çiğdem Kozan: İstinaf sürecinde cezaların kaldırılması gerek

Kobanê Davası avukatlarından Çiğdem Kozan, istinaf dilekçesi için gerekçeli kararı beklediklerini hatırlatarak, “Ortada bir suç olmadığı çok açık, istinaf sürecinde tüm cezalar kaldırılmalı” dedi.

Kobanê Davası’nda yargılamanın bir kurgu üzerine ilerlediğini dile getiren davanın avukatlarından Çiğdem Kozan, istinaf süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

ANKA’ya konuşan Kozan, mahkeme sürecinde, “Yaşamını yitirenlerin HDP’nin yaptığı sosyal medya paylaşımları ile alakalı olmadığını, en başından beri paramiliter karanlık güçlerin süreci bulandırdığını” anlattıklarını vurguladı. Kozan, “Dosyada maktul olarak yer alan çoğu HDP’li, ya IŞİD tarafından ya HÜDA-PAR tarafından katledilmiş. Bunları mahkemede tek tek anlattık” diye konuştu.

‘BU DOSYA HDP’Yİ KAPATMAK AMACIYLA KURGULANDI’

İstinaf süreci için gerekçeli kararın yazılmasını beklediklerini söyleyen Av. Kozan “Bu yargılama HDP’li siyasetçileri tasfiye etmek hapishanelerde tutmak ve HDP’yi de bu dosyayı gerekçe ederek kapatmak amacıyla kurgulandı” dedi. HDP’nin attığı tweetlerin demokratik protesto çağrısı olduğunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile tespit edildiğini dile getiren Kozan şöyle konuştu:

“Zorlama yolla üretilen gizli tanıklar üzerinden yargılama yapılmaya çalışıldı. Verilen cezalar Kürt halkına ve Kürtlerle dayanışma gösterenlere verildi. Ortada bir suç olmadığı çok açık, istinaf sürecinde tüm cezaların kaldırılması gerekir. Ancak bizler bunun yalnızca hukuki yargılama yapılırsa mümkün olduğunu, siyaseten yürütülen yargılamalarla mümkün olmadığını biliyoruz.

Kaynak: Duvar

İlginizi Çekebilir

Ahmet Türk’ten ‘normalleşme’ açıklaması
Madımak Katliamı belgeselinin gösterimi yapıldı

Öne Çıkanlar