Kobanê Davası kararları protesto ediliyor

GündemPolitika

Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalar birçok kentte yapılan açıklamalarla protesto ediliyor.

IŞİD’in Kobanê’ye dönük saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde gelişen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 108 siyasetçinin yargılandığı davada dün karar açıklandı. 18’i tutuklu 108 siyasetçinin yargılandığı davada yüzlerce yıl ceza verildi. Karara tepkiler sürerken, bugün de birçok merkezde protesto eylemleri gerçekleşti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da Ceylan AVM önünde açıklama yapan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) “Kararı tanımıyoruz, direnerek kazanacağız” dedi.

Fotoğraf: Ekin Elif Saltık/Evrensel

DEM Partinin Ceylan AVM önünde yapmak istediği açıklama valilik yasağı gerekçe gösterilerek engellenmek istendi. İl başkanlarının polisle yaptığı müzakere sonuçsuz kalarak, kitle polis ablukası içerisinde açıklama yapıldı.

Fotoğraf: Ekin Elif Saltık/Evrensel

Konuşmasını Kürtçe yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Şirin Gürbüz, “İktidar Kürt düşmanlığı politikasını sürdürmekte. Kürt halkı birliğini sağlayarak bu faşizme, Kürt düşmanlığına karşı başkaldıracaktır. Bu alınan kararı kınıyoruz. Burası Amed’dir. Arkadaşlarımız cezaevinde nasıl direniyorsa, bizlerde sokaklarda başkaldıracağız. Bizlerde sokaklarda direneceğiz” dedi.

Gürbüz, karara karşı her gün sokakta olacaklarını belirterek, yarın Dağkapı Meydanı’nda saat 16.00’da yapacakları açıklamaya halkı davet etti.

Gürbüz’den sonra konuşan DEM Parti Diyarbakır İl Eş Başkanı Abbas Şahin ise “Türkiye hukuk tarihine, yargı tarihine dün yine kara bir leke daha sürüldü. Çetelerin, mafyaların, güpegündüz kent meydanlarında çakarlı araçlarla serbest dolaştığı, serbest bırakıldığı bir süreçte; Kürtleri asit kuyularında katleden, binlerce faili meçhul cinayet işleyen Jitem’in davalarının aklandığı bir süreçte Kürtler, devrimci ve sosyalist siyasetçiler cezalandırılıyor” dedi.

Türkiye’de yargı diye bir şeyin kalmadığını söyleyen Şahin, “Türkiye’de şu anda yargının almış olduğu bu karar askeri cunta mahkemelerine rahmet okutacak bir karardır. Kobanê davasında bir hukuki ve siyasi darbe daha gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

“BU KİRLİ KARARLARI BOŞA ÇIKARTACAĞIZ”

Şahin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Normalleşme ve yumuşama mesajlarının verildiği bu süreçte HDP, Kürt siyaseti, devrimciler ve demokratlar, iktidar tarafından siyaset sahnesinden silinmek isteniyor. Ama çok iyi bilsinler biz Kürtler, emekçiler, yoksullar yine her zaman olduğu gibi sahada omuz omuza dayanışarak bu kirli kararları boşa çıkaracaktır. Kobanê kumpas davasında mahkemenin almış olduğu karar onların bir kez daha IŞİD’in ve faşizmin yanında olduklarını göstermiştir. Arkadaşlarımızı bir gün mutlaka özgürleştireceğiz. Selahattinlerle ve Figenlerle birlikte Türkiye demokrasisi için, demokratik bir cumhuriyet için mücadele edeceğiz. Bu kararı verenler çok iyi bilsin ki; halklarımız için o günler uzak değil. O günlerin mücadelesini daha kararlı bir şekilde yürüteceğimizin sözünü veriyoruz.”

“DAHA ÇOK DAYANIŞMAK GEREKEN BİR ZAMANDAYIZ”

“Faşizme asla geçit vermeyeceğiz” diyen Şahin, “Faşizme karşı daha çok omuz omuza olmanın, daha çok dayanışmanın olması gerektiği biz zaman dilimindeyiz. Biz bu cezaları,kararı tanımıyoruz. Selahattinler, Figenler, Günay Kubilaylar Kobane kumpas davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız, Kürtlerin, Türklerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve bu topraklardaki tüm ötekileştirilenlerin gönlünde berat etmişlerdir, özgürlerdir. İçeride de dışarıda da mücadelemiz sürecek ve tüm ezilenlerin hakları için birlikte kazanacağız!” dedi.

KIŞANAK: KOBANE İNSANLIK VE VİCDAN DAVASIYDI

Dün görülen karar duruşmasında 12 yıl ceza verilerek tahliye edilen siyasetçi Gültan Kışanak Diyarbakır’a geldi. Aynı davada yargılanan ve 10 yıl ceza verilen Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ile Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Devrim Demir, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Doğan Hatun ve Serra Bucak’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi Kışanak’ı karşıladı.

Burada kısa bir konuşma yapan Kışanak, “Bugün eksiğiz, bugün biraz yaralıyız. Arkadaşlarımız kalbimizde, mücadelemiz de bizimle birlikteler. Onlar da böyle istiyor” dedi.

Havalimanındaki karşılamanın ardından Kışanak ve beraberindekiler, DEM Parti İl Örgütü binasına geçti. Kışanak burada yaptığı açıklamada “Yoldaşlarımız bir kumpas davasında haksız, hukuksuz bir karar ile karşı karşıya kaldı. Kobanê aslında bir insanlık, vicdan davasıydı. O zaman gerçekten 7’den 70’e herkes Kobanê’de insanlığa, vicdana, onura sahip çıktı. Sonrasında da bir Kobanê Kumpas Davası ile operasyonları yapıldı. Şimdi de bu insanlık ve vicdan davası olarak önümüzde duruyor. Dünkü karar bizim için anlamlı bir karar değildir. Ne hukuki olarak ne insani olarak ne vicdani olarak ne de bu ülkenin hakikati olarak zerre kadar geçerliliği olan bir karar değil. Biliyoruz ki oradaki arkadaşlarımızın her biri halklarımızın barışı, özgürlüğü ve demokrasi için yaşadılar. Bunun için nefes aldılar, bunun için mücadele ettiler. Bugün de cezaevlerinde aynı direnişi sürdürüyorlar” diye konuştu.

Fotoğraf: Ekin Elif Saltık/Evrensel

TÜRK: DAHA ÖRGÜTLÜ MÜCADELE EDECEĞİZ

Ahmet Türk ise, “Kobanê Kumpas Davası Kürt halkını sindirmeye, susturmaya, Kürt halkının kazanımlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir siyasi dava olarak karşımızda duruyor” dedi. Türk, şunları söyledi: “Biliyoruz ki geçmişten bugüne kadar Kürt halklarının kazanımlarını yok etmek için ırkçı, milliyetçi bir anlayışla karşı karşıyayız.  Şunu bilmenizi istiyoruz; ne yaparlarsa yapsınlar bu halk asla başını eğmeyecek, özgürlüğü için, demokratik geleceği için, Kürt halkını özgür geleceği için mücadeleyi sürdürecek. Yüreğimiz buruk, çünkü yoldaşlarımız halen içeride. Ama biz, özgür ve demokratik gelecek için elbette ki bugün dünden daha fazla örgütlü, inançlı bir şekilde mücadele edeceğiz.” diye seslendi. (Diyarbakır/EVRENSEL)


ELAZIĞ

Elâzığ’da DEM Parti İl Örgütü öncülüğünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Hozat Garajı’nda yapılan açıklamaya EMEP Elâzığ İl Örgütü ile emek ve demokrasi güçleri katıldı. Elâzığ DEM Parti İl Başkanı Ali Yıldırım karara “Kürtleri asit kuyularında katleden JİTEM davalarının aklandığı bir süreçte Kürt ve sosyalist siyasetçiler cezalandırılıyor” diyerek tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

“DAHA KARARLI MÜCADELE EDECEĞİZ”

Mahkemenin kararının IŞİD’den ve faşizmden yana olduğunun açık göstergesi olduğunu söyleyen Yıldırım, “Bu kararı verenler bilsin ki güzel günler için daha kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz. Şunu bir kez daha söylüyoruz, faşizme asla geçit vermeyeceğiz. Kobani kumpas davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız Türklerin, Kürtlerin, kadınların, emekçilerin ve gençlerin gönlünde özgürdür. Bu kararı tanımıyoruz, ceza alan tüm arkadaşlarımız insanlığın vicdanında beraat etmişlerdir” diye konuştu. (Elâzığ/EVRENSEL)


ŞIRNAK

Şırnak’ın Silopi ilçesinde DEM Parti binası önünde açıklama yapıldı.

Fotoğraf: MA

DEM Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez’in yanı sıra çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. DEM Parti İl Eş Başkanı Abdullah Güngen, kararı tanımadıklarını belirterek, “Bu kararı kınıyoruz. IŞİD çetelerinin yargılanması gerekirken arkadaşlarımız yargılandı ve cezalandırıldı. Bunu kabul etmediğimizi belirtiyoruz. Kahrolsun kölelik yaşasın özgürlük” dedi.

DEM Partili Mehmet Zeki İrmez ise, verilen kararın hukuku ayaklar altına alan bir karar olduğunu söyledi. Kararın hukuki olmadığını ve AKP-MHP tarafından verildiğini söyleyen İrmez, “Bu kararla AKP ve MHP’nin bizzat IŞİD olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Bu karar hukuki bir karar değildir. Sonuna kadar direneceğiz” ifadelerini kullandı. Açıklama “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla son buldu.

URFA

DEM Parti Urfa İl Örgütü, kararı parti binası önünde protesto etti.  Açıklamaya, Urfa Emek ve Demokrasi Platformu birleşenleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı.

Fotoğraf: MA

“Siyasi kumpaslar bizi yıldıramaz” pankartının açıldığı açıklamada konuşan İl Eş Başkanı Sema Aîşeoğlu, şunları belirtti: “Kobanê Kumpas Davası’nda rehin tutulan arkadaşlarımıza verilen cezalar bizleri yıldıramaz. Demokratik siyasete darbe vuranlar şunu bilsin ki kumpaslarınızı çökertecek ve bizler, halklar kazanacak. Bir tweetten karanlık çıkarmaya çalışan iktidar unutmasın ki; karanlıkları bitecek, Kobanê hep kalacak.”

Açıklama, “Bijî berxwedana Kobanê”, “Her yer Kobanê her yer direniş” sloganlarıyla sona erdi.

Urfa’nın pek çok ilçesinde de DEM parti binaları önünde yapılan açıklamalarla karar protesto edildi.

SİİRT

DEM Parti Siirt İl Örgütü tarafından il binası önünde yapılan açıklama yapıldı. Açıklamaya, DEM Parti ile DBP, TUHAY-DER, TJA, il ve ilçe belediye eşbaşkanları, sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. “Kobanê Davası bir kumpastır. Siyasi kararları tanımıyoruz” pankartının taşındığı açıklamada, ceza kararı zılgıt ve alkışlarla protesto edildi.

Fotoğraf: MA

Kararı Türkiye hukuk tarihinde “kara bir leke” olarak niteleyen İl Eş Başkanı Eşref Tekin, “Biz bu cezaları, kararı tanımıyoruz. Selahattinler, Figenler, Günay Kubilaylar Kobane Kumpas Davası’nda yargılanan tüm arkadaşlarımız, Kürtlerin, Türklerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve bu topraklardaki tüm ötekileştirilenlerin gönlünde berat etmişlerdir, özgürlerdir” diye ekledi.

Açıklama oturma eyleminin ardından atılan “Bijî berxwedana zindana” sloganlarıyla sona buldu.

DAD: BİRLİKTE YAŞAM İSTEMİNE VERİLEN CEZADIR

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkezi, Kobanê Davası’nda siyasetçilere verilen cezalara ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

Kobanê Davası’nın hukuki değil siyasi bir dava olduğu belirtilen açıklamada, “Bu cezalar, Türkiye’deki sol, sosyalist, muhalif kesimlerin Kürtlerle birlikte yaşama istemlerine verilen cezadır. Uluslararası paramiliter güçlerin denetiminde olan IŞİD ve benzeri örgütlerin katliamlarını protesto edenlere verilen cezadır. Türkiye’de demokratik cumhuriyet için siyasetin toplumsallaşmasını savunan demokrasi güçlerine verilen cezadır. Savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunanlara verilen cezadır. IŞİD başarılı olsaydı öncelikle Kürtler ve Alevilere yönelik katliamlar yapacaktı. Emevi İslam anlayışının devriye hali olan IŞİD ve destekçilerinin yenilgiye uğraması birçok kitlesel katliamın engellenmesi anlamına geliyor. Biz Aleviler demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ülke özlemine vurulmuş bir darbe olarak görüyor, bu davayı ve siyasetçilere verilen cezaları ret ediyoruz. Siyasetçiler tahliye edilmeli, bir hakikat komisyonu kurularak bu sürecin gerçekleri ve hukuksuzlukları açığa çıkarılmalıdır” denildi. (MA)

İlginizi Çekebilir

Ahmet Türk: Kobani Davası siyasi soykırım davasıdır
İsrail Lahey’de savunma yaptı: Refah operasyonu sivilleri hedef almıyor

Öne Çıkanlar