Kobanê Üniversitesi’nin yeni binası açıldı

GenelGündem

Fırat Kantonu Kobanê Üniversitesi, düzenlenen törenle kentin güneyinde yapımı tamamlanan yeni binasını açtı.

ANHA’nın haberine göre Kobanê kentinde yüzlerce yurttaş ve Fırat Kantonu öğrencileri, Kobanê Üniversitesi’nin yeni binasının açılışına katıldı.

Ayrıca Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinden de misafirler törene katıldı.

Katılımcılar, Kürt geleneksel kıyafetleriyle törende hazır bulundu.

Törende konuşan Kobanê  Üniversitesi Eş Başkanı Şervan Mislim, “ Daha önce altında yaşadığımız sistem işgalcilerin sistemiydi, faşizm ve milliyetçilik sistemi üzerine kurulmuşlar. Bizi dilimizden ve kültürümüzden mahrum eden sistemlerdi. Ancak şehitlerimizin sayesinde bugün bu hayalimiz gerçekleşiyor” dedi.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Üniversiteler Koordinasyonu Eş Başkanı Öğretim Üyesi Xelîl Elî, “Kobanê Üniversitesi’nin yeni binasının açılışıyla çok mutlu olduk. Üniversitenin bu binası burada hazır bulunan herkese hayırlı olsun” dedi.

Fırat Kantonu Eğitim ve Öğretim Kurulu Eş Başkanı Bekir Ceradê, üniversitenin yeni şubesinin açılmasını kutlayarak, “Kobanê Üniversitesi’nin bu binası Önder Apo’ya, öğretim üyelerine ve özgürlük şehitlerine adıyoruz. Bu tarihi bir adımdır” diye konuştu.

Kongra Star Fırat Kantonu Koordinasyonu Peyman Eloş ise, “Jin jiyan azadî iradesiyle bu kutsal günlerde Kobanê Üniversitesi’nin binasının açılışını, 8 Mart (Dünya Emekçi Kadınlar Günü) vesilesiyle  Önder Apo ve özgürlük şehitlerine adıyoruz. Bu günlere özlem çeken Özgürlük Şehitleri sayesinde bu önemli kazanımları elde ediyoruz” şeklinde konuştu.

Stranların seslendirildiği etkinlikte, mühendislere ödülleri verildi…

 /anha/

İlginizi Çekebilir

İsrail, Eurovision için reddedilen şarkısının ismini ve sözlerini değiştirdi
Oktay Candemir: Gözaltından Notlar

Öne Çıkanlar