Kolombiya, İsrail hakkındaki ‘soykırım’ davasına müdahil olmak için başvurdu

DünyaGündem

Kolombiya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin İsrail aleyhine Gazze’de soykırım yaptığı suçlamasıyla Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı davaya müdahil olmak için başvurdu.

Başvuruda, uluslararası mahkemenin, “Filistin halkının güvenliğini ve hayatta kalmasını” garanti etmesi istendi.

Kolombiya, Nikaragua’dan sonra, İsrail aleyhindeki davaya katılmak isteyen ikinci ülke oldu.

Kolombiya ve Nikaragua, Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nden doğan yükümlülükleri gereği, davaya müdahil olmak istiyor.

Sözleşme ve Uluslararası Adalet Divanı tüzüğü, taraf olan ülkelere, bu tür yargılamalara müdahale hakkı tanıyor.

Kolombiya tarafından mahkemeye sunulan 75 sayfalık dilekçede, “İsrail tarafından Gazze’de soykırım yapıldığı” belirtildi.

Başvuruda, Uluslararası Adalet Divanı’ndan, Filistin halkının güvenliğinin ve hayatta kalmalarının sağlanmasını garanti etmesi istendi.

Kolombiya, 7 Ekim’deki Hamas saldırılarının ardından başlayan süreçte, Gazze’deki şiddet nedeniyle İsrail’i eleştiren ülkelerden biri.

Güney Amerika ülkesi, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak geçen Kasım’da Tel Aviv büyükelçisini geri çağırmıştı.

Kolombiya, Şubat ayında da İsrail’den silah satın almaya son verdi.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Gazze Şeridi’nde derhal ateşkes çağrısı yapan BM Güvenlik Konseyi kararına uymaması halinde, bütün ülkelerin İsrail ile diplomatik bağlarını kesmesi çağrısında bulundu.

/BBC/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Neçirvan Barzani Bağdat’a gitti
Rusya’da Ural Nehri’nde barajın patlaması sonucu yüzlerce ev su altında kaldı

Öne Çıkanlar