Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Avrupalı liderlerle son gelişmeleri görüştü

DünyaGündem

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Avrupalı liderlerle ülkedeki ve bölgedeki son gelişmeleri görüştü.

Avrupa Siyasi Topluluğu’nun (AST) ikinci toplantısı için Moldova’da bulunan Osmani, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell bir araya geldi.

Kosova Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, görüşmede Kosova ve bölgedeki son siyasi ve güvenlik gelişmelerin ele alındığı ifade edildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Osmani, ülkenin içinden geçmekte olduğu süreçlerde uluslararası ortaklarla koordinasyonu sürdürme kararlılığını yineledi. Cumhurbaşkanı, Kosova’nın ülkenin kuzeyinde asayiş tesis etme çabalarına, (Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar) Vucic tarafından desteklenen ve Kosova polisi ve NATO‘nun Kosova Barış Gücü (KFOR) askerlerine saldıran, gazeteci ve vatandaşlara saldırmaya devam eden suç çetelerine dönüşen yasa dışı Sırp yapıları tarafından meydan okunduğunu vurguladı.” ifadelerine yer verildi.

Bu tür eylemlerin Kosova’yı ve bölgeyi istikrarsızlaştırmayı amaçladığını belirten Osmani’nin, bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atan eğilimlere karşı AB ülkelerinin benzersiz bir karşı duruş sergilemesi gerektiğini dile getirdiği aktarıldı.

Osmani’nin görüşmede, Kosova ile Sırbistan arasında Brüksel ve Ohri’de varılan anlaşmaların bir bütün olarak uygulanması konusundaki ilkeli tutumunu yeniden teyit ettiği belirtildi.

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Biden: Yapay zeka gibi gelişen teknolojiler çatışmaların karakterini değiştirebilir
Hasbey Köksal: Sê Rehendeyên Jêveqetîn û Jêbizdînê

Öne Çıkanlar