Küba: Dört Rus savaş gemisi Havana’ya gelecek

DünyaGündem

🔴 Aralarında nükleer güçle çalışan bir denizaltının da bulunduğu dört Rus savaş gemisinin önümüzdeki hafta Havana’ya gideceği açıklandı…

Rus savaş gemilerinin askeri bir tatbikat için Karayipler’e gitmesi bekleniyordu.

Küba Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Rus gemilerinin Havana’da demirleyecek olmasının nedeni “tarihi dostane ilişkiler.”

Amerikalı yetkililere göre Karayipler’deki tatbikat, ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteğe Rusya’nın bir misillemesi.

Küba Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, gemilerin 12 Haziran ile 17 Haziran tarihleri arasında Havana’da bulunacağı belirtilirken, gemilerin hiçbirinin nükleer silah taşımayacağı ve varlıklarının “bölge için bir tehdit oluşturmadığı” ifade edildi.

Duyuru, ABD’li yetkililerin Washington’un askeri bir tatbikat için Karayiplere gelmesi beklenen Rus savaş gemilerini ve uçaklarını izlediğini açıklamasından bir gün sonra geldi.

Küba Dışişleri Bakanlığı söz konusu dört Rus gemisinin Gorshkov fırkateyni, nükleer güçle çalışan Kazan denizaltısı, Pashin petrol tankeri ve Nikolai Chiker kurtarma römorkörü olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı, filonun Havana limanına varışı sırasında, gemilerden birinden ulusa selam olarak 21 salvo atılacağını ve Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri’ne ait bir topçu bataryasının da buna karşılık vereceğini söyledi.

/VOA/

İlginizi Çekebilir

Paus: Almanya’da kadına şiddet vakalarındaki artış korkutuyor
Kızıldeniz: Husilere ait 8 insansız hava sistemi imha edildi

Öne Çıkanlar