Kudüs’te İsrail polisi tarafından öldürülen kişi Urfalı imam çıktı

GenelGündem

Kudüs’te İsrail polisini bıçakladığı gerekçesi ile vurularak öldürülen kişinin Urfa’da imamlık yapan 34 yaşındaki Hasan Saklanan olduğu bildirildi.

Kudüs’ün Eski Kent bölgesindeki Herod Kapısı yakınlarında İsrail polisine yönelik bıçaklı bir saldırı olayı meydana geldi. İsrail güvenlik birimleri saldırganın Türkiye vatandaşı olduğunu ve vurularak öldürüldüğü açıkladı.

İsrail basını, Türk vatandaşının ülkeye 72 saat önce turist olarak geldiğini öne sürmüştü.

Gazeteci Nevzat Çiçek, sosyal medya hesabı üzerinden bu kişinin İmam Hasan Saklanan olduğunu açıkladı.

Çiçek, sosyal medya hesabından şu bilgileri paylaştı:

“Hasan Saklanan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kudüs kafilesi ile Kudüs’e giriyor. Kafilede görevli olarak Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kızı ve aynı zamanda Beykoz Vaizesi olan Merve Sefa hanımda bulunuyor.

İsrail polisini bıçaklayan Hasan Saklanan 34 yaşında, 1990 Eyyübiye doğumlu 4 çocuk babası.

Şanlıurfa Haliliye ilçesine bağlı bulunan Kepez kırsal mahallesinde resmi olarak imamlık yapıyor.

Saklanan, sabah geziye katılmıyor. Sağlık ve pasaport sıkıntısını gerekçe gösteriyor. Kafiledekiler olayı gezide öğrenince geri dönüyorlar. Olaydan sonra ikindi namazında Türkiye’den gidenler Mescid-i Aksa’ya alınmadı. Kafile akşam namazıma tekrar Aksa’ya girmeye çalışacak.

Şuan Kudüs’te Diyanet kafilesi dışında Türkiye’den giden kafile olmadığı belirtiliyor

Saklanan İsrail polisini bıçakladıktan sonra polislerin açtığı ateş sonucu başından vurularak öldürülüyor. Naaşı olay yerinden kaldırırken orada bulunan Müslümanlar tekbir getirdi.

İsrail tarafından yapılan açıklamada “Eski Şehir bölgesinde es Sahire Kapısı bölgesinde yerel saatle 12.30 sularında bir kişinin polise bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu, polislerin şüpheli kişiyi ateş açarak etkisiz hale getirdiği ve saldırganda bir bıçak bulunduğu” ifadelerine yer verildi.”

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Erdoğan: Sendikaları ve siyasi partileri 1 Mayıs atmosferine zarar verecek adımlardan uzak durmaya davet ediyorum
Guterres: İsrail üzerinde nüfuzu olan ülkelere Refah’a operasyonu engellemeleri için çağrıda bulunuyorum

Öne Çıkanlar