Kürdistan Parlamentosu’nun azınlık kotası 5 olarak belirlendi

DünyaGündem

 Irak Yüksek Yargı Konseyi, Kürdistan Parlamento seçimlerinde bileşenlerin kota sayısının illere göre dağılımını açıkladı.

Irak Yüksek Yargı Konseyi’ne bağlı Seçim Yargı Kurulunun kararına göre, Kürdistan Bölgesi Parlamentosunun 100 sandalyesi içerisinde 5 sandalye Türkmen, Hristiyan ve Ermenilere ayrıldı.

Buna göre Erbil’de 2, Süleymaniye 2 ve Duhok için 1 sandalye bileşenler için belirlendi.

Irak Yüksek Bağımsız Seçim Komisyonu Sözcüsü Cumana Gelayi sandalyelerin hangi bileşenlere ne şekilde dağıtılacağına ilişkin  yaptığı açıklamada, “Süleymaniye’de Türkmenlere ve Hristiyanlara birer sandalye, Erbil’de Türkmenlere ve Hristiyanlara birer sandalye ve Duhok’ta Ermenilere bir sandalye ayrılmıştır” dedi.

Gelayi, “Seçim yargısının kararı komisyon için bağlayıcıdır. Komiserler konseyi, bu sandalyelerin topluluklara tahsis edilmesine ilişkin prosedürlere karar verecektir” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Parlamentosu’nun önceki seçimlerinde 111 sandalyeli parlamentoda 11 kürsü bileşenlere ayrılıyordu.

Ne olmuştu?

22 Şubat 2024’te Irak Federal Mahkeme, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) şikayeti üzerine, parlamentodaki bileşenlerin kota sandalyelerini iptal ederek 111 olan sandalye sayısını 100’e düşürülmesine karar vermişti.

Mahkemenin kararıyla, Kürdistan Bölgesi Parlamentosunda bileşenlere tahsis edilen kota sandalyeleri kaldırılmış oldu.

Bunun üzerine, Bayt Nahrin Hristiyan Ulusal Birliği lideri Yusuf Matti bileşenlere kota ayrılmaması konusunu yargıya taşımıştı.

Federal Mahkemenin 2’nci maddenin 2’nci fıkrasına göre Kürdistan Parlamentosu 4 seçim bölgesine bölündü.

100 sandalyeden oluşan Parlamentoda illere göre sandalye dağılımı Erbil 34 sandalye, Süleymaniye 38 sandalye, Duhok 25 sandalye ve Halepçe 3 sandalye olacak şekilde belirlendi.

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Suriye: Esma Esad’a lösemi teşhisi kondu
Pakistan’da aşırı sıcaklar nedeniyle ‘Evden çıkmayın’ uyarısı yapıldı

Öne Çıkanlar