Kürdistan Yurtseverler Birliği 48. kuruluş yıl dönümünü kutluyor

GündemPolitika

 Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), 1 Haziran 1975’te kuruldu. KYB’nin kurucuları arasında yer alan Celal Talabani, vefat edene kadar da partinin genel sekreterlik görevini yürüttü.

Kürdistan Bölgesi’nin iki büyük partisinden biri olan “Yekîtiya Niştimaniya Kurdistan” Türkçe adıyla Kürdistan Yurtseverler Birliği, 48 yıl önce bugün Celal Talabani ve arkadaşları tarafından Suriye’nin başkenti Şam’da kuruldu.

Talabani 1 yıl sonra da, 1 Haziran 1976’da KYB Genel Sekreterliğine seçildi.

­KYB aynı yıl Bağdat hükümetine karşı silahlı mücadeleye başladı. 1980’li yıllarda KDP ve diğer Kürt partileri ile kurulan Birleşik Kürdistan Cephesi’nde yer aldı.

Mart 1991’deki Raperin’den (Büyük Ayaklanma) sonra kurulan ilk ortak Kürdistan Hükümeti’nde KDP ile birlikte yer aldı. 1994’te başlayan iç savaşın ardından Kürdistan Parlamentosu işlevsiz kaldı, KYB, Süleymaniye merkezli bir hükümet kurdu.

1998’de Başkan Mesud Barzani ile Celal Talabani arasında barış anlaşması imzalandı. Irak’ta Saddam rejiminin 2003’te devrilmesinin ardından ikinci Kürdistan Parlamentosu seçimleri de Irak seçimleri ile birlikte 30 Ocak 2005’te yapıldı. Bu seçimle Kürdistan Bölgesi’ndeki iki başlı idare sona erdi, hükümet yapısı yeniden gözden geçirildi.

Aynı yıl Kürdistan Bölgesi Başkanlığı yasası ile Irak Federe Kürdistan Bölgesi için Başkanlık seçimi yapıldı, KDP ile KYB arasındaki anlaşma gereği Irak Cumhurbaşkanlığı KYB’ye, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı KDP’ye verildi. Böylece Mesud Barzani Kürdistan Bölgesi Başkanı oldu.

Celal Talabani, Aralık 2012’de rahatsızlandıktan sonra 3 Ekim 2017’de hayatını kaybetti. Kürtlerin “Mam Celal” dediği Talabani vefat edene kadar da KYB’nin Genel Sekreteri olarak kaldı ve sonra partide değişim başladı.

KYB 21 Aralık 2019’da 4’üncü Kongresini yaptı ve 9 Şubat 2020’de partinin yeni başkanlık konseyi tüzük değişikliğine giderek eş başkanlık sistemine geçilmesini kabul etti.

Ancak daha sonra Eş Başkanlar Bafıl Talabani ve Lahur Şeyh Cengi arasında yaşanan kriz nedeniyle bu karar kaldırıldı ve “Başkanlık” sistemine geçildi.

Öte yandan

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Lideri Bafil Talabani, partisinin 48’inci kuruluş yıl dönümüne dair mesaj yayınladı. Talabani, mesajında Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tehlikelere dikkat çekti.
‘BİRLİKTEN BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK’
Sorunların çözümü için diyalog ve tartışma zeminine ağırlık verilmesi ve baskıdan kaçınılması gerektiğini söyleyen Talabani, “Hep beraber Kürdistan’ı güzel bir geleceğe taşıyalım. Halkımızın yaşamı ve başarısı hepimizin temel kaygısı olmalıdır. Parti ve kişisel çıkarlarımız büyük amacımızı unutturmamalı. Kürdistan büyük değişimlerin yaşandığı hassas bir süreçten geçiyor. Bölgenin egemenliğini korumak için birlikten başka bir seçeneğimiz yok” dedi.
YNK’nin her zaman Kürdistan halkına hizmet için iş birliğine ve ortak çalışmaya öncülük etmeyi esas aldığını vurgulayan Talabani, “YNK her zaman birlik ve beraberlik çağrısında bulunmuştur. Çünkü bize göre gücümüz birlik ve beraberliğe bağlıdır. Bu nedenle Bağdat’taki tüm talep ve girişimlerimiz bölge halkının gerçek anlamda temsili ve yasal haklarının sağlanması içindir. Bizler ortak bir zeminde birlikte yaşamı güçlendirmek ve ülkemiz ile halkımız için güzel bir gelecek sağlamak istiyoruz” diye kaydetti.

 

/rûdaw- mezopotamya ajansı/

İlginizi Çekebilir

Almanya Dışişleri Bakanı: Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Ukrayna’nın NATO üyeliğinden söz edilemez
Kılıçdaroğlu’ndan istifa sorusuna yanıt: Hep birlikte karar vereceğiz

Öne Çıkanlar