Kürdistan’dan Irak’a petrol akışı başladı

DünyaGündem

 Irak Petrol Bakanlığından Rûdaw’a konuşan bir kaynak, Kürdistan Bölgesi’nden Irak’a petrol akışının başladığı bilgisini verdi.

Rûdaw’dan Helkewt Ezîz’e konuşan Irak Petrol Bakanlığı’ndan üst düzey bir kaynak, “Şu anda günlük olarak Kürdistan Bölgesi’nden Irak rafinerilerine 150 bin varil petrol aktarılıyor” dedi.

Kaynak, devamında “Kürdistan petrolünün Irak’a gönderilmesi bütçe yasası çerçevesinde Irak Hükümeti ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin vardığı anlaşmanın sonucu gerçekleşiyor. Bu gelişmeyle birlikte Kürdistan petrolünün ihraç edilmesi konusundaki bütçe yasası yüzde 100 yerine getirilmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan aynı üst düzey kaynak Kürdistan petrolünün Türkiye’ye yeniden ihraç edilmesine ilişkin, “Türkiye, Kürdistan petrolünün satışının yeniden başlaması konusunda Irak’a henüz resmi olarak yanıt vermedi, fakat herhangi bir gerekçe kalmadı. Irak ve Kürdistan Bölgesi teknik anlamda hazır” dedi.

Rûdaw’a konuşan kaynak, Irak Petrol Bakanlığı’nın Kürdistan petrolünün satışı için birkaç uluslararası petrol şirketi ile anlaşma imzaladığı bilgisini de verdi.

Ne olmuştu?

Irak Petrol Bakanlığı, 28 Haziran’da Maliye Bakanlığı’na gönderdiği yazıda, Kürdistan Bölgesi Hükümetinden iç ihtiyaçlar için 120 bin ila 150 bin varil petrol alabileceklerini bildirmişti.

Petrol Bakanı Hayyan Abdulgani imzası ile Maliye Bakanlığı’na iletilen yazıda, Federal Bütçe Yasası’na göre Kürdistan Bölgesi’nin varil fiyatı 70 dolardan günlük 400 bin varil petrolü teslim etmesi ve gelirinin hazineye aktarılması gerektiğini hatırlatmıştı.

Yazıda Kürdistan’dan Türkiye’nin Ceyhan limanı üzerinden petrol ihracatının askıya alındığı hatırlatılan yazıda, Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkililerine, Petrol Bakanlığı’nın günde 120.000 ila 150.000 varil petrol alabileceği belirtilmişti.

Pari merkezli Tahkim Mahkemesi’nin kararının ardından Kürdistan ve Kerkük’ten Ceyhan’a petrol akışı durduruldu.

Daha önce Kürdistan’dan günlük 400 bin varil, Kerkük’ten ise 75 ila 85 bin varil petrol pompalanıyordu.

26 Haziran’da yürürlüğe giren Irak Federal Bütçe Yasasına göre, Kürdistan Bölgesi’nin Irak Petrol Bakanlığına gerek ihracat ve gerekse de yurt içi kullanım için günlük 400 bin varil petrolü teslim etmesi gerekiyor.

/rd/

İlginizi Çekebilir

HDP Sözcüsü Günay: Halk toplantılarımız çözüme ve yeni bir başlangıca dair sözü olan herkese açıktır
Van’da uyuşturucu kullanma yaşı 10’a kadar düştü

Öne Çıkanlar