Kürt siyasetçi Orhan Doğan anıldı: Hayallerini gerçekleştirene kadar mücadelemiz sürecek

GenelGündem

 Kürt siyasetçi Orhan Doğan’ın ölümünün 16’ncı yıldönümünde yapılan anmada, “Onların hayallerini gerçekleştirene kadar mücadelemiz sürecek” denildi.

29 Haziran 2007’de yaşamını yitiren Demokrasi Partisi (DEP) eski Milletvekili Orhan Doğan, ölümünün 16’ncı yıldönümünde Şirnex Cizre ilçesindeki Asri Mezarlığı’nda bulunan kabri başında anıldı. Anmaya Doğan’ın kızı ve Yeşil Sol Parti Şirnex Milletvekili Ayşegül Doğan, Newroz Uysal, Mehmet Zeki İrmez, Yeşil Sol Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan, HDP İl ve İlçe Örgütleri, Barış Anneleri Meclisi, MEBYA-DER, TJA ve çok sayıda kişi katıldı.

Okunan fatiha ardından HDP Cizîr İlçe Eşbaşkanı Mesut Nart konuştu. Nart, Doğan’ın verdiği barış mücadelesini yaşatacaklarını ifade etti.

‘HALKIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN KENDİSİNİ FEDA ETTİ’ 

Ardından  Yeşil Sol Milletvekili Tuncer Bakırhan, konuştu. Bakırhan, Doğan’ın verdiği mücadelenin anlam ve önemine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Bugün birlikte mücadele ettiğimiz Kürt halkının değeri entelektüel birikimi ile cezaevi dışında da dışarıda özgürlük, barış, adalet mücadelesi hiç yılmadan vazgeçmeden yürüten çok değerli yoldaşımız, arkadaşımız Orhan Doğan’ı anıyoruz.  Kendisiyle birlikte uzun süre çalışma fırsatı buldum. Kürt halkının yetiştirdiği çok nadir öncülerden biridir. İnanarak mücadele etti. Tek bir amacı vardı Cizre halkının, Şırnak halkının yoğun olarak yaşamış olduğu bu yoğun yoksulluğu, özgürlüksüzlüğü, kimliksizliği ortadan kaldırarak, adil demokratik eşit yurttaşlar olmamız için mücadele etti. Dün Şex Saitlerin, Seyit Rızaların ve binler Kürt öncülerinin kendisini adadığı gibi o da kendisini bu halkın demokrasisi ve özgürlüğü için feda etti.”

‘SÖZLERİ YERDE KALMAYACAK’ 

Doğan’ın verdiği mücadele sayesinde Kürt ve Türkiye halklarında umudun yeniden yeşerdiğini söyleyen Bakırhan, “Mücadelesi bitmiyordu, sürekli üretiyordu. Bu devlet vahşetinin, zulmünün ve faşizmin nasıl ortadan kaldırılabileceğine hep kafa yoruyordu. Türkiye’nin demokratik adil eşit bir ülkede insanca yaşaması için, partimizin zeminini genişletmek için kafa yoruyordu. Hiç olmadığı kadar partinin güçlenmesi için mücadele veriyordu. Bu mücadele sayesinde partimiz Türkiye’de işçilere, yoksullara, Kürt halkının olduğu gibi Türkiye halklarına da umudu olmaya çalıştı, aramızdan erken ayrıldı. Onların sözü yerde kalmayacak. Onların sözü mücadele gerekçemizdir. Biz bu ülkeyi demokratikleştirinceye kadar, Kürt halkının özgür yurttaş olması için bu mücadeleyi vereceğiz. Onlara verdiğimiz sözümüzü yerine getireceğiz. Bu baskılar son bulana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Onların anısı karşısında vereceğimiz en değerli, kıymetli söz budur, mücadelemiz devam edecektir.”

‘MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Doğan’ın kızı Ayşegül Doğan da, mücadeleyi büyütmeyi sözü vererek “Mücadeleyi buraya getiren bu kahramanlardır. Onların hayallerini gerçekleştirene kadar mücadelemiz sürecek. Onlar söz veriyoruz ki bu mücadeleyi sürdüreceğiz ve amacına ulaştıracağız” dedi.

Yapılan konuşmalar ardından dualar okundu. Anma programı mezara bırakılan karanfillerle son buldu.

 

/Kaynak: Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Fransa: Danıştay kadın futbolcuların başörtüsü takmasını yasakladı
Virgin Galactic ilk ticari uzay uçuşunu gerçekleştirdi

Öne Çıkanlar