Kuzey İrlanda yerel seçimleri milliyetçi Sinn Fein kazandı

DünyaGündem

Kuzey İrlanda’daki yerel seçimlerin kazananı, Birleşik Krallık’tan ayrılmayı savunan İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı olarak değerlendirilen milliyetçi parti Sinn Fein oldu. Cuma günü gerçekleşen seçimlerde, krallık yanlısı Demokratik Birlik Partisi (DUP) yerel yönetimlerdeki sandalye çoğunluğunu kaybetti.

11 seçim bölgesindeki yüzde 30.9 oy alan Sinn Fein birinci parti oldu. Sinn Fein 11 yerel konseyde, toplam 462 sandalye içindeki payını 105’ten 144’e çıkarmış oldu. İkinci parti 122 sandalye ile DUP olurken İttifak Partisi 67 sandalye aldı.

The Guardian’ın haberine göre, kampanya sırasında Sosyal Demokrat Liberal İşçi Partisi (SDLP) seçmenine yönelen Sinn Fein, stratejisinde başarılı oldu.

2022’deki genel seçimler sonucu birinci parti olan Sinn Fein’in lideri Michelle O’Neil‘ın hak kazandığı başbakanlık görevini alması konusunda, DUP’un bürokratik engellemeleri sonucu bir kriz çıkmıştı. DUP, Sinn Fein ile anlaşmamış ve başbakan yemin edemememişti.

Sinn Fein liderinin başbakan, DUP liderinin başbakan yardımcısı olması gerekirken DUP’un uzlaşmaya yanaşmaması sonucu Kuzey İrlanda’nın halen bir başbakanı yok. Kriz sırasında solcu parti SDLP lideri DUP’u seçimleri hafife almakla suçlamıştı.

Sinn Fein’in SDLP kitlesine hitap eden kampanyası sonucu SDLP’nin sandalye sayısı 56’dan 39’a düştü.

Kuzey İrlanda basınında yapılan yorumlara göre, DUP’un engellemeleri sonucu O’Neill’ın başbakanlığının engellenmesi, Sinn Fein’in yerel seçim zaferinde önemli rol oynadı.

Birleşik Krallık yanlısı partilerin toplam sandalye sayısı 185 oldu ve Sinn Fein’in zaferi, krallık yanlılarının zayıflamasına da işaret olarak görülüyor.

Ayrıca Derry bölgesinden seçilen SDLP adayı Lilian Seenoi-Barr, Kuzey İrlanda’nın ilk siyahi siyasetçisi oldu. Üçüncü parti olan İttifak Partisi’nden yerel konseye seçilmeye hak kazanan 18 yaşındaki Lewis Boyle ise Kuzey İrlanda’nın en genç siyasetçisi oldu.

 

/T24/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Demirtaş: Önümüzdeki bir hafta her şeyi belirleyecek
Biden: Zelenskiy’den F-16’ların Rusya’ya girmeyeceğine dair güvence aldım

Öne Çıkanlar