Lavrov: Ukrayna’daki Fransız ordusu Rusya için meşru hedef olacak

DünyaGündem

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’daki herhangi bir Fransız askeri eğitmenin Rus silahlı kuvvetleri için “meşru hedef” olacağını söyledi. 

Lavrov, Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jean Claude Gakosso ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Fransız eğitmenlerin birlikleri eğitmek üzere halihazırda Ukrayna topraklarında bulunduğunu kaydeden Lavrov, “Statüleri ne olursa olsun, askeri yetkililer ya da paralı askerler silahlı kuvvetlerimiz için meşru bir hedeftir.” dedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı, Fransız askeri eğitmenlerin ülkesindeki eğitim merkezlerine girmesine izin veren evrakları imzaladığını bildirmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta yaptığı açıklamada ülkesinin Ukrayna’da asker bulundurduğuna dair “söylentiler” hakkında yorum yapmayacağını söylemişti.

Macron’un makamı, Lavrov’un açıklamaları hakkında yorum yapmayı reddetti.

Batılı eğitmenler Rusya’da mı?

Geçen yıl basına sızan belgelerde, Batı’dan özel kuvvetlerin Ukrayna’da sahada olduğunu, İngiltere, ABD ve Baltık Devletleri’nin yanı sıra Fransa’dan da büyük birliklerin de bu ülke topraklarında bulunduğu iddia edilmişti.

Bu birliklerin tam olarak ne yaptığı ya da sayılarının sürekli olarak hangi seviyede olduğu şu ana kadar açıklık kazanmadı.

Lavrov’un Kongo Cumhuriyeti’ne yaptığı ziyaret Afrika turundaki ikinci durağı oldu.

Lavrov pazartesi günü de Gine’yi ziyaret etmiş ve ülkenin Dışişleri Bakanı ile bir araya gelmişti.

Lavrov, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali sırasında Rusya’nın desteğini arttırmaya çalıştığı Afrika kıtasını son iki yıl içinde birkaç kez ziyaret etti.

Rusya’dan İsviçre toplantısına tepki

Lavrov, gezisi sırasında temmuz ayında İsviçre’de yapılması planlanan Ukrayna barış konferansını reddetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy,Rusya’nın davet edilmediği konferansa destek sağlamak amacıyla şu anda Asya’da bulunuyor.

Lavrov “İsviçre’deki bu konferansın hiçbir anlamı yok” dedi. “Sahip olabileceği tek anlam, parçalanma sürecinde olan bu Rusya karşıtı bloğu korumaya çalışmak.” dedi.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

ABD Başkanı Biden’ın 5 günlük Fransa ziyareti başladı
Netanyahu: Lübnan sınırında güçlü bir eyleme hazırız

Öne Çıkanlar