Leyla Aydemir’in katleden failler hakkında yeni gelişme

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Leyla Aydemir’i katleden 7 fail hakkında verilen beraat kararının bozulması istemi ile dosyayı Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’ne gönderdi

Agirî’de 15 Haziran 2018 yılında Ramazan Bayramı dolayısıyla ailesiyle dedesini ziyarete gittiği Bezirhane köyünde kaybolduktan 18 gün sonra cenazesi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in katledilmesi suçundan yargılanan 7 fail hakkındaki beraat kararı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bozulması istemi ile Yargıtay 1’inci Ceza Daires’ine gönderildi.

Dijital paylaşım

Leyla’nın annesi Şükran Aydemir’in avukatı Erdoğan Tunç’un dosyayla ilgili temyiz başvurusunu değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyayı inceleyerek Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne sunduğu belirtildi. Başsavcılıkça hazırlanan tebliğnamede, bir dijital paylaşım sitesinde, Aydemir’in cenazesinin bulunduğu tarih olan 2 Temmuz 2018’den üç gün önce T.K. adlı kullanıcı hesaptan “Leyla kızımız dedesinin köyünde dere kenarında ölü olarak bulunmuştur” içeriğini taşıyan paylaşımın yapıldığı kaydedildi.

Kim paylaşımda bulundu

“Cenazenin bulunduğu yer ve olası ölüm tarihine ilişkin bilirkişi raporuyla örtüşen yönlerinin bulunması karşısında bu hususun adli soruşturma yapılarak, paylaşımın yapıldığı IP numarası ve diğer hesap bilgileri araştırılıp, paylaşımı yapan kişinin kim olduğunun tespitiyle soruşturma sonucuna göre hüküm kurulması gerektiğinin düşünülmediği” ifade edilen tebliğnamede, “anne Şükran Aydemir’in vekili avukat Erdoğan Tunç tarafından Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’nin bozma ilamı sonrası 28 Mayıs 2021’de yapılan 1 no’lu celsede CD ibraz edildiği” belirtildi.

Araştırmaya yer yok kararı

Tebliğnamede, yerel mahkemece, “Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü’nün 8 Haziran 2021 tarihli ses kaydı çözümleme tutanağında X erkek şahıs ve Y erkek şahıs şeklinde belirtilen konuşan kişilerin kimlik bilgilerinin belli olmadığı, belirlenmesinin mümkün olmadığı, konuşma içeriğinin esasa etkili olmadığı, ‘hukuka aykırı delil’ olarak değerlendirilen belirsiz konuşmaların yer aldığı CD içerikleri ile ilgili araştırma yapılmasına yer olmadığı”na karar verildiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Kararın bozulması istemi

Eksik inceleme ile tüm faillerin beraatına karar verilmesinin hukuka aykırı görüldüğünden, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet savcısı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ve anne Şükran Aydemir’in vekilinin temyiz istemlerinin kabulüyle, temyiz edilen hükmün CMK’nın 302. maddesi uyarınca bozulması talebiyle dosyanın tebliğ edildiği bildirildi.

Kaynak: JinNews

İlginizi Çekebilir

Filistin yönetimi Cenin saldırısına yanıt olarak İsrail’le tüm iletişimi kesme kararı aldı
Yeşil Sol Parti Milletvekili Beştaş’ın duruşması ertelendi

Öne Çıkanlar