Leyla Zana: Amacımız halkımızın özgür, demokratik bir ortamda yaşamasıdır

GündemPolitika

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki halk buluşmasında konuşan Kürt siyasetçi Leyla Zana, “Kişi, toplum kendine sahip çıkmazsa kimse ona sahip çıkmaz. O yüzden sizler kendi emeğinizin, haklarınız arkasında durmalısınız” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart seçimlerine sayılı günler kalırken çalışmalarına devam ediyor.

Kürt siyasetçi Leyla Zana’nın da katıldığı seçim çalışmaları Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sürdü.

Sur Bağıvar Mahallesi’nde yapılan halk buluşmasına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Serra Bucak, Sur Belediyesi Eşbaşkan Adayı Fatma Gulan Önkol ve Adnan Örhan ile çok sayıda partili katıldı.

Mahallede Leyla Zana’ya ilgi yoğun oldu ve Zana, kadınlar tarafından “Jin, jiyan, azadi” sloganlarıyla karşılandı.

Burada konuşan Zana, tüm gün seçim çalışmaları sürdürdüğünü dile getirerek, “Bizim derdimiz sadece seçim değildir. Bizlerin yaşadıklarını gençlerimiz yaşamasın diyedir. Özgür, adaletli bir gelecek için derdimiz var. Kadınların eşit, özgür yaşadığı bir gelecek derdimiz var” dedi.

“Her zaman kendinize sahip çıkın dedim” diyen Zana, “Kişi, toplum kendine sahip çıkmazsa kimse ona sahip çıkmaz. O yüzden sizler kendi emeğinizin, haklarınız arkasında durmalısınız. Bu sizin emeğinizdir, sahip çıkmalısınız. Burası sizin en büyük evinizdir. Bizim ne paramız var dağıtalım, ne gücümüz var saldıralım. Sadece vicdanımız, irademiz ve bilincimiz var. Amacımız halkımızın özgür, demokratik bir ortamda yaşamasıdır. Bizler çektik bari çocuklarımız çekmesin” diye belirtti.

Kürt siyasetinin halkın emeğiyle oluştuğunu dile getiren Zana, “Nasıl evimize bakıyorsak, partimize de öyle bakmalıyız. Bazen şahıslara kızabiliriz ama ev sizin, emeğinize sahip çıkın. Bizim sadece cesaretimiz, sıcak bir ruhumuz var. Bunca yıldır tüm saldırılara karşı ayakta kaldık. Bazen birbirimize kırıldık ama bu demek olmuyor ki birbirimizi bıraktık. Bu duygularla yarın bugünden daha güzel olsun. Ben çok mutluyum ki halkımız hala canlıdır. Siz ne kadar birbirinizin elini tutarsanız biz o kadar mutlu oluruz. Sizlerin içinde olduğum kadar çocuklarımın arasında olmadım. Cezaevine girdiğimde tek bir kez çocuklarımı düşündüm. O an da televizyon ekranında iki çocuk çöp kutusunda ekmek arıyordu. Ondan sonra kendime kızdım, ‘bunların hepsi senin çocuklarındır’ dedim. O günden bugüne halkımın çocukları, çocuklarım oldu. Partiden kırılmış olabilirsiniz, şahısların eksiklikleri olabilir ama partiye yüklemeyin. Bu parti kolaylıkla bugünlere gelmedi. Tırnaklarımızla bugünlere getirdik” ifadelerini kullandı.

 

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Almanya’da ehliyet sınavı Kürtçe de yapılabilecek
Moskova’daki saldırıyı IŞİD üstlendi

Öne Çıkanlar