Lukaşenko: Prigojin’in güvenliğini sağlamak zorunda değilim

DünyaGündem
Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’nın Tver kentinde düşen uçakta hayatını kaybeden Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in güvenliğinden sorumlu olmadığını belirtti.
 
Belarus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ​​​​​​​Lukaşenko, başkent Minsk’te incelemelerde bulunmak üzere ziyaret ettiği Belarus Devlet Üniversitesi’nde, gazetecilere açıklama yaptı.
 
Lukaşenko, kendi arabuluculuğunda isyanı sonlandıran Wagner lideri Prigojin ile ilgili değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.
 
Lukaşenko, Rusya’da Tver kentinde düşen uçakta hayatını kaybeden, Rus paralı savaşçı grubu Wagner’in kurucusu Prigojin ile haziranda Rusya’daki isyan sırasında yaptığı telefon görüşmesi hakkında bilgileri paylaştı.
 
Bir soru üzerine Lukaşenko, Prigojin’in güvenliğinden sorumlu olmadığını belirterek, “Bu soruya doğrudan cevap vermek gerekirse: Prigojin’in güvenliğini sağlamak zorunda değilim. Bu birinci. İkincisi, konuşma hiç bu kadar ileri gitmemişti.” dedi.
 
Ayrıca Prigojin ile konuşmasında, onu Belarus’a götürüp orada tam güvenlik sağlayacağını teklif ettiğini aktaran Lukaşenko, Prigojin’in kendisinden güvenlik garantisi talep etmediğini belirtti.
 
Lukaşenko, Belarus’un dışında, Afrika veya başka bir yerde Prigojin’in güvenliğinden sorumlu olamayacağını dile getirerek, “Ona bu güvenliği nasıl sağlayabilirdim? Dolayısıyla bu sorular bana göre değil. Üstelik yabancı topraklarda güvenliği sağlamak için böyle bir konuşma hiç yapılmadı.” ifadelerini kullandı.

 

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Şam yönetimine karşı Rojava ve Suriye’deki 7 kentte protesto
Kayyımların yönettiği Diyarbakır, Batman ve Siirt belediyeleri borç batağında

Öne Çıkanlar