Macaristan Başbakanı Orban beklenmedik bir şekilde Çin’e gitti

DünyaGündem

Avrupa Birliği dönem başkanı Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ilan ettiği “barış misyonu”  için Çin’e gitti. 

Orban Macaristan’ın AB dönem başkanlığını devralmasından sonra Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesi sert tepkilere neden olmuştu. 

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, kendi ilan ettiği “barış misyonu” için Çin’e gitmesi ise Avrupa Birliği içinde yeni tartışmalara ve tepkilere neden olacağı belirtiliyor. 

Orban, ‘’X’’ hesabında  Pekin’e indikten sonra kendisini gösteren bir fotoğraf hakkında “Barış Misyonu 3.0” yazan bir paylaşım yaptı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı, Orban’ın “ortak çıkarları ilgilendiren konular” hakkında görüşmek üzere devlet ve parti lideri Xi Jinping ile bir araya geleceğini söyledi. 

Geçtiğimiz günlerde Macaristan cumhurbaşkanı Ukrayna ve Rusya’ya sürpriz bir gezi yaptı. Ayrıca Moskova gezisini bir “barış misyonu” olarak nitelendirdi.

Bu, Macaristan’ın Temmuz ayı başında AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı devralmasından bu yana Orban’ın üçüncü sürpriz yurt dışı gezisi oldu. Konsey Başkanlığının ilk haftalarında Ukrayna ve Rusya’yı ziyaret etti. Macaristan’ın AB Konseyi başkanlığını devralmasından birkaç gün sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme, AB ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in eleştirilerine yol açtı. Beyaz Saray da eleştirilerini dile getirdi. Eleştirilere karşı Orban, AB adına Moskova ile müzakere yapma yetkisinin olmadığının farkında olduğunu ancak barışın “Brüksel’de rahat bir koltukta” sağlanamayacağını söyledi. 

Ukrayna’daki savaşa rağmen Macaristan Başbakanı Moskova ile yakın ilişkilerini sürdürüyor ve AB çizgisine karşı çıkıyor. Rusya’ya yönelik yaptırımları ve AB’nin Kiev’e yaptığı mali yardımı defalarca erteledi. Ayrıca Ukrayna ile AB katılım müzakerelerinin başlatılmasını da eleştirdi.

Orban neden Rusya’ya hizmet etmeye devam ediyor?

Orban’ın sağcı hükümeti döneminde Macaristan, Çin için önemli bir ticaret ve yatırım ortağı haline geldi. Ekim ayında Orban, birkaç Avrupalı ​​temsilciden biriydi ve Çin’in “Yeni İpek Yolu” konulu forumuna katılan tek AB hükümet başkanıydı. Macaristan aynı zamanda dünya çapında altyapı projeleri uygulayan ve böylece nüfuzunu genişleten Çin yatırım projesinin de bir parçası.

/ARD/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Cezayir çöllerinde Rojavalı ve Suriyeli 12 göçmenin cesedi bulundu
Polonya Başbakanı: Paris Moskova’yı üzdü

Öne Çıkanlar