Macron: Avrupa’da aşırı sağ yükseliyor; uyanık olalım

DünyaGündem

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Almanya ziyaretinde Avrupalıları aşırı sağın yükselişi karşısında uyardı. Avrupalıları  yükselen tehlikeye karşı‘’uyanmaya’’ çağırdı. 

Euronews’ın haberine göre  Avrupa’da “otoriter rejimlere” yönelik hayranlığın arttığını belirten Fransa Cumhurbaşkanı Macron, bazı ülkelerin AB fonları alırken yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü, kültürel çeşitlilik ve akademik özerkliği göz ardı ettiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupalı seçmenleri ve liderleri “uyanmaya” ve aşırı sağ partilerin artan etkisine karşı mücadele etmeye çağırdı.

Almanya ziyaretinin ikinci gününde Dresden’de toplanan kalabalığa hitap eden Macron, “Bu kötü rüzgar Avrupa’nın her yerinde esiyor, bu bir gerçek. O halde uyanalım.” ifadesini kullandı. 

Fransız lider, her iki ülkedeki aşırı sağ partilerin kazanım elde etmeyi umduğu, 8 Haziran’da başlayacak Avrupa Parlamentosu seçimleri arifesinde, AB’nin iki lokomotif ülkesi Almanya ve Fransa arasındaki güçlü ilişkilere vurgu yaptı. 

Avrupa’da “otoriter rejimlere” yönelik hayranlığın arttığını belirten Macron, bazı ülkelerin bir yandan AB fonları alıp diğer yandan da yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü, kültürel çeşitlilik ve akademik özerkliği göz ardı ettiğini kaydetti. Fransız lider bunu eleştirdi.

Macron, “Çevremize, otoriter rejimlere duyulan bu hayranlığa bir bakalım. Avrupa’ya ve içinden geçmekte olduğumuz anti-liberal döneme bakalım. Avrupa’nın parasını alalım ama yargıçların bağımsızlığını boş verelim, basın özgürlüğünü göz ardı edelim. Üniversitelerin özerkliğini, akademik özgürlüğü ve kültürel çeşitliliği unutalım.” dedi. 

Fransa Cumhurbaşkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Değişen dünya korkusu Avrupa’da aşırı sağın yükselişini besliyor. Demokrasilerimizin her yerinde bu fikirler, aşırılık yanlıları, özellikle de aşırı sağcılar tarafından körükleniyor.”

/Euronews/

İlginizi Çekebilir

HDP’nin 5 eski milletvekiline Kobani davası açıldı
Güney Afrika’da halk yarın sandık başına gidecek

Öne Çıkanlar