Macron: Kızıldeniz’deki ABD koalisyonuna katılmadık çünkü tırmandırmayı önlemeliyiz

DünyaGündem

🔴 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yemen’deki Husilerin saldırılarına karşı Kızıldeniz’de kurulan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona, gerilimin tırmandırılmasını istemedikleri için katılmadıklarını bildirdi…

Başkent Paris’te dün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Macron, İsrail’in Gazze’ye saldırıları sonrası Kızıldeniz’de yükselen tansiyona ilişkin değerlendirmede bulundu.

Washington yönetimi, geçen hafta ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Yemen’e yönelik ilk saldırılarını duyurduğu açıklamada, koalisyonda yer alan 10’a yakın ülkenin ismini sıralamıştı.

Bir gazetecinin Fransa’nın neden bu listede yer almadığına ilişkin sorusuna Cumhurbaşkanı Macron, bölgesel gerilimi “tırmandırmaktan” kaçındıkları için Kızıldeniz’deki uluslararası koalisyonun Yemen’e yönelik saldırılarına katılmadıklarını belirtti.

Macron, “Çünkü herhangi bir tırmandırmadan kaçınmak gibi bir tutumumuz var.” ifadesini kullanarak konunun askeri değil, diplomatik açıdan ele alınması gerektiğine işaret etti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik ayrım gözetmeyen saldırılarına ilişkin de Macron, bu saldırıların uzun vadede güvenlik açısından İsrail’in aleyhine olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Macron, Gazze’de ateşkes sağlanması için diplomatik çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

 

/Ajans/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Amerika, Husileri yeniden terör örgütleri listesine almaya hazırlanıyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bulut: İktidar vatandaşın psikolojisini bozdu

Öne Çıkanlar