Mardin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ‘Kürtçe’ tartışması

GündemPolitika

Mardin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin mayıs ayı toplantısında, DEM Parti ile ‘Kürtçe anlamıyoruz’ diyen Mardinli AKP’liler arasında tartışma yaşandı.

DEM Parti Belediye Eş Başkanı Devrim Demir’in, toplantının açılış konuşmasını Kürtçe yapması üzerine AKP’li üyeler tepki gösterdi.

ANKA’nın haberine göre dün yapılan Mardin Büyükşehir Belediye Meclisi mayıs ayı toplantısında, DEM Parti Eş Başkanı Devrim Demir  toplantının açılış konuşmasını Kürtçe yaptı.  AKP meclis üyeleri Kürtçe açılışa tepki gösterdi.

AKP’liler, Kürtçeye karşı olmadıklarını, ancak konuşmadan bir şey anlamadıklarını belirterek “Keşke açılış konuşmasını Türkçe yapsaydınız da sonra Kürtçe devam etseydiniz” dedi.

Eş Başkan Demir ise, “Karşı olmadığınız bir durum olsa bu kadar refleks göstermezdiniz. 21 Şubat Dünya Anadil Günü olduğunda bizler selamlamamızı bütün yörelerde o dillerde yaparız. Ama bugün ‘15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’dır. O nedenle ‘Kürt Dil Bayramı’nı kutlamış olduk. Sizlerin bu kadar refleksli yaklaşmanızın gereği yok” yanıtını verdi.

 

/rd/

İlginizi Çekebilir

Fransa, Yeni Kaledonya’da olağanüstü hal ilan etti
Arap Birliği Genel Sekreteri ile BM Genel Sekreteri Gazze’yi görüştü

Öne Çıkanlar