Medvedev: Ukrayna’nın karşı saldırısı başarılı olursa nükleer silah kullanmak zorunda kalırız

DünyaGündem

Rusya’nın eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, Ukrayna’nın karşı saldırısı başarılı olursa ülkesinin nükleer silah kullanmak zorunda kalacağı uyarısında bulundu. 

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın cephede başarı sağladığı yolundaki açıklamalara karşı çıktı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise savaşın yavaş yavaş Rusya’nın topraklarına döndüğünü savundu.

Medvedev’den yeni tehditler

Rusya Devlet Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı olarak şu anda görev yapan Medvedev sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın cephede başarılı olması halinde Moskova’nın kendi nükleer doktrinine geri dönmek zorunda kalacağını iddia etti.

Medvedev, “Düşünün, NATO tarafından desteklenen Ukrayna saldırısı başarılı olursa ve topraklarımızın bir kısmı alınırsa, o zaman Rusya devlet savunma doktrinine göre nükleer silah kullanmak zorunda kalırız.

Bunun dışında başka bir seçenek düşünülemez. Bu yüzden düşmanlarımız, askerlerimiz (başarısı) için dua etmeli. Onların başarısı, küresel bir nükleer savaşın çıkmamasını sağlıyor.” dedi.

Kendisini Rusya’nın “en şahin seslerinden biri” olarak tanımlayan Medvedev, savaşın başından bu yana Moskova’nın nükleer silah kapasitesine ve bunları kullanma konusundaki kararlılığını sıklıkla dile getiriyor.

Medvedev, “Rusya’nın varlığını tehdit eden konvansiyonel silahlar kullanılması halinde, ülkeye yönelik saldırılara yanıt olarak nükleer silahların kullanılabileceğini” öngören Moskova’nın nükleer doktrinine daha önce de defalarca atıfta bulundu.

Ukrayna savaşın başından bu yana kaybettiği toprakları geni almak için son dönemde karşı saldırı başlatmıştı.

Putin: Savaş alanında önemli bir değişiklik yok

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, son yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın cephede başarı sağladığı yolundaki açıklamalara karşı çıkarak, son günlerde cephede ciddi bir değişiklik olmadığını ve Ukrayna 4 Haziran’dan bu yana büyük miktarda askeri teçhizat kaybettiğini iddia etti.

Zelenskiy: Savaş yavaş yavaş Rusya’nın topraklarına dönüyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise savaşın yavaş yavaş Rusya’nın topraklarına döndüğünü ve bunun kaçınılmaz bir süreç olduğunu söyledi.

Zelenskiy, sosyal medya hesabından yaptığı görüntülü açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın gidişatını değerlendirdi.

“Rus saldırganlığının savaş alanında iflas ettiğini” savunan Zelenskiy, “Bugün, Rus yönetiminin, bir ya da 2 hafta sürmesini beklediği sözde özel askeri operasyonunun 522. günü. Ukrayna giderek güçleniyor. Savaş, yavaş yavaş Rusya topraklarına, sembolik merkezlerine ve askeri üslerine dönüyor ve bu kaçınılmaz, doğal ve adil bir süreçtir.” dedi.

Ukrayna’nın Rusya’da İHA saldırıları artıyor

Rusya Savunma Bakanlığı, dün Ukrayna’nın, Moskova bölgesindeki tesislere insansız hava araçları (İHA) saldırısı gerçekleştirme girişiminin engellendiğini, İHA’ların Rus hava savunma sistemleriyle imha edildiğini belirtmişti.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın İHA’larla düzenlediği saldırı girişiminin engellendiğini, ancak düşen dronların Moskova’daki bazı kulelere çarparak hasara neden olduğunu, ölü veya yaralı bulunmadığını bildirmişti.

Öte yandan, sosyal medyada yer alan bazı görüntülerde, İHA’lardan birinin, Moskova’daki gökdelenlerin bulunduğu Moskova City bölgesine düşmesi nedeniyle patlama yaşandığı görülmüştü.

Ukrayna’nın, Rusya’nın başkenti Moskova’ya, 24 ve 28 Temmuz’da da İHA ile saldırılar düzenlediği, ölü veya yaralı bulunmadığı bildirilmişti.

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Türkiye, Şengal’de sivil bir hastaneyi vurduğu için ‘insanlık suçu’ nedeniyle Birleşmiş Milletler’e şikayet edildi
Mesud Barzani: Barzan Enfali Kürdistan halkına dönük suçların, bir dizi trajedi ve felaketin bir halkasıydı

Öne Çıkanlar