Meksika’da aşırı sıcaklar nedeniyle 90 kişi hayatını kaybetti

ÇevreGündem

Meksika’da sıcak hava dalgası insanların ve hayvanların yaşamını yitirmesine neden oluyor. 

 Bu yılın başından itibaren baş gösteren aşırı sıcaklar insanlara ve hayvanlara zarar vermeyi sürdürüyor. Meksika’nın 14 eyaletinde hava sıcaklıkları 40 dereceyi aşarken, en az 90 kişi öldü. Ölen ‘uluyan maymun’ sayısının ise 250’ye yaklaştı. Aşırı sıcaklardan binlerce balığında öldüğü belirtiliyor. 

Artı Gerçek’te yer alan habere göre Meksika’da yılbaşından bu yana etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle ölenlerin sayısı 90’a yükseldi. Meksika Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre, sadece 29 Mayıs-5 Haziran arasında 29 kişi aşırı sıcaklar nedeniyle öldü. Yaklaşık 2 bin kişi ise güneş çarpması kaynaklı hastanelere başvurdu.

Yerel basındaki haberlere göre, özellikle ülkenin Veracruz, Tabasco, Tamaulipas, Nuevo Leon ve San Luis Potosi eyaletlerindeki rekor sıcaklıklar sebebiyle can kayıplarındaki artış sürüyor. Ulusal Meteoroloji Servisi (SMN), ülke geneli yeni sıcak hava dalgasının etkili olacağını duyurarak, kronik hastaların zorunlu olmadıkça belirli saatlerde dışarı çıkmaması tavsiyesinde bulundu.

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nden (UNAM) yapılan açıklamada ise mayıs ayının son 15 gününde ülke tarihinin en yüksek sıcaklıklarının görüldüğü belirtildi. Ülkenin 14 eyaletinde hava sıcaklıkların 40 dereceyi aştığı ifade edildi.

‘250 ULUYAN MAYMUN ÖLDÜ, KUŞLAR UÇARKEN YERE DÜŞÜYOR’

“Usumacinta Biyoçeşitliliğin Korunması” isimli kuruluşun yetkililerinden Gilberto Pozo ise aşırı sıcaklar yüzünden ölen ‘uluyan maymunlar’ın sayısının da 250’ye yaklaştığını söyledi. Hayvan kurtarma çalışmaları yürüten “Selva Teneek” adlı grubun yetkilisi Ena Mildred Buenfil de, uluyan maymunların yanı sıra kuşların da öldüğünü, uçtukları sırada yere düşmeye başladıklarını belirtti. Buenfil, susuz kalan ve beslenemeyen kuşların yanı sıra yarasalar, çakallar ve aslanların da sıcaklardan olumsuz etkilendiğini anlattı.

Başkent Meksiko’daki Chapultepec Hayvanat Bahçesi’nin yetkilisi Alberto Olascoaga, serinlemeleri için aslanlara donmuş yiyecekler verdiklerini ifade etti.

BİNLERCE BALIK KARAYA VURDU

Öte yandan, ülkede devam eden aşırı kuraklık nedeniyle balık ölümleri de artmaya başladı. Kuzeydeki Chihuahua eyaletinde bulunan Bustillos lagününde, binlerce ölü balık karaya vurdu. Bölgede hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerine çıktığı, lagünün su seviyesinin tehlikeli derecede alçaldığı belirtildi. 

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

DEM Parti 13 Haziran’da Hakkari’de miting düzenleyecek
AP seçimleri: Avrupalı gençler aşırı sağa kayıyor

Öne Çıkanlar