Menendez: Türkiye’ye F-16 satışına onay için Erdoğan’ın tavrının değişmesi gerekiyor

DünyaGündem

ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarını satışına uzun süredir karşı çıkan Amerikan senatör Bob Menendez, anlaşmaya yönelik muhalefet şerhini kaldırabilmesi için, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO müttefiklerine ve komşularına karşı “daha az kavgacı” bir tutum sergilemesi gerektiğini söyledi.

Reuters’ın aktardığına göre Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olan Demokrat Senatör Menendez, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şimdi önemli olan, Erdoğan’ın ülkesi ile geleceğe nasıl ilerlemek istediğidir. Eğer bugüne kadar olduğu yerden başka bir yön seçmek istiyorsa, bunu görmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Menendez, Erdoğan’ın geçmişteki tutumunu koruması halinde kendisinin de anlaşmaya karşı çıkışı konusundaki tavrını sürdüreceğini söyledi.

Türkiye, Ekim 2021’de 20 milyar dolar değerindeki F-16 savaş uçaklarını ve 80 modernizasyon kitini satın almak istedi. ABD Başkanı Joe Biden’ın yönetimi, satışı desteklediğini belirtirken onayını almak için Kongre ile iletişim halinde olduğunu belirtti.

Menendez dahil birçok senatör ise “Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine karşı çıkışı, insan hakları ihlalleri, basın özgürlüğü ve Yunanistan ile yaşanan gerilimler” gibi nedenlerle satışa karşı çıktı.

“İsveç sadece denklemdeki bir parça” diyen Menendez, bazı senatörler için masada yalnızca İsveç meselesinin olabileceğini belirterek “Ancak benim için öyle değil” dedi.

Biden, önceki gün seçim sonuçları nedeniyle Erdoğan’ı telefonla tebrik etmişti. Menendez bu görüşmeden beri Biden’la konuşmadığını belirtti. Biden bu görüşmede Erdoğan’ın F-16 satışlarını gündeme getirdiğini, kendisinin de İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunu hatırlattığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile İsveç’teki görüşmesinden sonra yapılan ortak basın toplantısında, İskandinav ülkesinin NATO üyeliği ile Türkiye’ye F-16 satışının birbirinden farklı konular olduğunu söyledi.

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Kulis: Hakan Fidan, Erdoğan’ın yardımcısı olacak
İmralı: Öcalan’a yeniden 6 aylık görüş yasağı getirildi

Öne Çıkanlar