Prof.Kara: Zam yağmuru başlayacak

EkonomiGündem

Merkez Bankası’nın eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara asgari ücret ve Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Merkez Bankası’nın eski başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara “Faiz artışı beklentisinin desteğiyle Merkez Bankası son günlerde nette döviz biriktirebilmeye başlamış” yorumunda bulundu.

Bir takipçisinin “Hakan Bey, bu rakamların doğruluğundan emin olmamızın bir yolu var mı? Akademik çalışmalarda TÜİK, Merkez Bankası vs. atıf yapmaktan çekinir oldum” yorumuna “Merkez Bankasının bilanço verileri doğru görünüyor. En azından kendi içinde çelişkili değerler yok.” açıklamasında bulundu.

Asgari ücret değerlendirmesi

Kara ayrıca asgari ücret içinde “Net asgari ücret şimdilik açlık sınırını hafif de olsa geçti. Ne yazık ki yine bir zam yağmuru başlayacak ve muhtemelen birkaç ay sonra bu artış da enflasyon karşısında eriyecek. Halkı enflasyon karşısında ezdirmemenin yolu enflasyonun kendisini ezmektir.” dedi.

fzdslt5wwak9vyn.png

“Hocam bu hesaplamada doğalgaz 0 olarak hesaplandı diye biliyorum, 0 olarak değil de gerçek değer olarak alınsa, asgari ücret kaç olması gerekirdi. Öngörünüz kaç olacaktı bu sefer” görüşünü dile getiren takipçisine Kara “Açlık sınırına doğalgaz dahil değil, sadece gıda harcamalarını içeriyor” diye cevap verdi.

Kara “Hocam, bizim gibi yüksek enflasyonlu ülkelerde geçici bir merhem olarak ücret zamları daha sık yapılamaz mı? Elbette sorunu kökünden çözmeyecektir ama böyle bir hamle grafiğinizdeki iki eğri arasındaki alanı azaltarak alım gücü kaybını da düşürmez mi? Mümkün müdür? sorusuna “İki sene önceye kadar ücret artışları yılda bir yapılıyordu. Yüksek enflasyon nedeniyle bir süredir yılda iki kez yapılıyor.” dedi. (Kısa Dalga)

İlginizi Çekebilir

Meksika, işkenceyle suçlanan eski yetkilisinin iadesi için İsrail’e ikinci kez talepte bulundu
Cezaevinde şüpheli şekilde ölen Garibe Gezer’in cezası onandı

Öne Çıkanlar