Mersin meyve sebze halinde işçiler iş bıraktı

GenelGündem
Mersin meyve ve sebze halinde çalışan işçiler, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve 450 TL olan yevmiyelerinin 500 TL olması için iş bıraktı. İşçiler, talepleri kabul edilene kadar eyleme devam edeceklerini söyledi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sebze Meyve Toptancı Hali’nde çalışan işçiler, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve 450 TL olan yevmiyelerinin 500 TL olması için dün itibariyle iş bıraktı. Hal önünde toplanan işçilere Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mersin Milletvekili Ali Bozan ile Mersin Güvencesiz İşçiler Derneği Başkanı Nedim Aydınalp de destek verdi.
‘ÇAY MOLAMIZ BİLE YOK’
Hal önünde toplanan işçiler, işe giriş saatlerinin belli olduğunu fakat çıkış saatlerinin belli olmadığını, günlük 450 TL olan yevmiyelerinin 500 TL olmasını istediklerini ancak işverenin bunu kabul etmediğini anlattı. Dünden beri iş bıraktıklarını ifade eden işçiler, talepleri kabul edilene kadar eylemi sürdüreceklerini dile getirdi. Bazı işverenlerin 500 TL ücreti kabul ettiğini fakat bazılarının ise kabul etmediğini belirten işçiler, protokol imzalanmasını talep ederek, “Yemek molamız sadece 15 dakika, çay molamız dahi yok. Sigortamız yok, hastaneye dahi gidemiyoruz. Hakkımızı alana kadar eylemimizi sürecektir” dedi.
‘EYLEMİNİZİN YANINDAYIZ’
İşçilerin sorunlarını dinleyen Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan ise grev yapmanın işlerin hakkı olduğunu belirterek, “Sizlerin haklı mücadelenizde yanınızdayız, siz burada oturduğunuz sürece bizde buradayız. Hakkınızı alana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.
Mersin Güvencesiz İşçiler Derneği Başkanı Nedim Aydınalp da, işverenle yapılan görüşmede henüz bir sonuç alamadıklarını belirterek, yevmiyelere zam ve iş koşullarının iyileştirilmesine kadar işçilerle beraber eyleme devam edeceklerini söyledi.
Kaynak: MA

İlginizi Çekebilir

ABD: Suriye’de Rus jetleri İHA’ları taciz etmeye başladı
YSP’li Sinan Çiftyürek: Van’a yapılan ayrımcılık son bulmalıdır

Öne Çıkanlar