Mesud Barzani Irak Başbakanı Sudani ile bir araya geldi

DünyaGündem

KDP Lideri Mesud Barzani 6 yılın sonunda ziyarette bulunduğu Bağdat’ta Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile bir araya geldi.

Mesud Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamada,  Barzani Iraklı siyasi parti temsilcileri ve yetkililer ile görüşmeler gerçekleştirmek amacıyla Bağdat’a gideceği açıklanan Barzani’yi taşıyan uçağın öğleden önce Bağdat Uluslararası Havalimanı’na ulaştığı bildirildi.

Havalimanında Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve çok sayıda yetkilinin karşıladığı KDP Lideri Barzani’nin resmi temasları çerçevesinde Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile bir araya geldiği belirtildi.

Rûdaw’ın edindiği bilgilere göre Barzani’nin görüşmelerinde Erbil ile Bağdat arasındaki “memur maaşları, petrol ve gaz kanunu, seçimler ve Kerkük’te yeni bir yönetimin oluşturulması” gibi konular gündeme gelecek.

Barzani ayrıca Şengal meselesini de Iraklı yetkililerle görüşecek.

Sudani’nin ardından Mesud Barzani’nin Yasa Devleti Koalisyonu Başkanı Nuri Maliki,  Nasır Koalisyonu lideri Haydar Abadi, Fetih İttifakı lideri Hadi Amiri ile de bir araya geleceği belirtildi.

Öte yandan KDP lideri Barzani’nin Bağdat temasları, Türkiye’nin Duhok merkezli olarak Kürdistan Bölgesinde sürdürdüğü askeri operasyonların devam ettiği ve Erbil ile Bağdat hükümetlerinin sessizliğini sürdürdüğü bir süreçte gerçekleşiyor…

 

İlginizi Çekebilir

Hamaney: Seçime katılmayan yüzde 60 rejime karşı değil
İtalya, Rheinmetall’a 20 milyar euroluk tank siparişi vermeyi planlıyor

Öne Çıkanlar