Mezopotamya Ekoloji Hareketi Cudi’de incelemelerde bulundu

ÇevreGündem

Cudi Dağı’nda devam eden ağaç kesimi ve yer yer yaşanan orman yangınlarına dikkat çekmek için Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde Şırnak’ın Silopi ilçesi tarafından Cûdî eteklerinde yer alan ve 90’lı yıllarda zorla göç ettirilen Dêrge (Gümüş) köyünde incelemelerde bulundu.

 

İnceleme heyetinde Ekoloji Derneği (Amed) Mêrdîn Ekoloji Hareketi Derneği, Silopi Belediye Eş Başkanı Adalet Fidan, Özgürlükçü için Hukukçular Derneği (ÖHD) Ekoloji Komisyonu,  İnsan Hakları Derneği, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekoloji Meclisi Eş Sözcüsü  Van Çevder Ekoloji, İklim  Adaleti Koalisyonu, Ekoloji -Politik ve Şırnak Ekoloji Platformu yer aldı.

İnceleme ardından heyet, bir hafta önce Gera Mihêtê ve Sorbitmê köyü arasında çıkan yangını yerinden incelemek için alana gitmek istedi. Ancak Newro karakolu,  “güvenlik” gerekçesiyle heyetin girişine izin vermedi.

Bunun üzerine heyet köyde açıklama yaptı. Açıklamada “Ekolojik kırımlara, ağaç katliamına son verin” yazılı pankart açıldı. Burada konuşan HDP Ekoloji Meclisi Eşsözcüsü Menekşe Kızıldere, yıllardır ağaç kesimi ve yer yer orman yangınların olduğu bölgede ekoloji hareketleri olarak inceleme yapmak istediklerini ancak güvenlik gerekçesiyle izin verilmediğini söyledi. Kızılırmak, köyde yaptıkları incelemeleri önümüzdeki günlerde kamuoyuna rapor halinde açıklayacaklarını belirtti.

Mezopotamya Ekoloji Hareketi Eş Sözcüsü Murat Bilgiç de, güvenlik bölgesi ilan edilerek izin verilmemesine dikkat çekerek, “Burada kuşkular yaratıyor. Gittiğimiz köyde incelemeler yaptık. Bunu raporlaştırıp kamuoyuna deklare edeceğiz” dedi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Munzur Festivali’nde Basın Özgürlüğü ve Medya paneli: Gök ve arkadaşları 100 gündür tutuklu
Rusya, Karadeniz üzerinde uçan ABD İHA’sı için Su-30 savaş uçağı kaldırdı

Öne Çıkanlar