Michelle Obama, Trump’ı yenebilecek tek rakip olarak görülüyor

DünyaGündem
🔴ABD’nin eski First Lady’si Michelle Obama, 2024 Beyaz Saray yarışında Donald Trump’ı yenebilecek tek potansiyel rakip olarak görülüyor. Reuters ve Ipsos tarafından yapılan ankete göre, eski First Lady, 78 yaşındaki Trump’ı 10 puan farkla mağlup edebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eski First Lady’si Michelle Obama, Salı günü yapılan anket sonuçlarına göre, yaklaşan seçimlerde Donald Trump’ı yenebilecek tek Demokrat aday olarak görünüyor.

Reuters/Ipsos tarafından hazırlanan anket, Michelle Obama’nın olası bir eşleşmede Trump’ın yüzde 39’luk oy oranına karşılık yüzde 50 oranında destek gördüğünü ortaya koydu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 27 Haziran akşamı canlı yayınlanan münazarada Cumhuriyetçi rakibi Trump karşısında gösterdiği zayıf performans sonucunda kulislerde Michelle Obama’nın aday gösterileceği dedikoduları dolanmaya başlamıştı.

Demokratlar arasında, 81 yaşındaki Biden’ın Trump’a karşı yeniden seçilmek için zihinsel anlamda rekabet edip edemeyeceğine dair endişeler artırmıştı. Demokrat Parti çizgisindeki The New York Times (NYT) yayın kurulu baş yazısında Biden’a çağrıda bulunarak, “ülkesine hizmet etmek için yarışı bırakması” gerektiğini söyledi.

Ankette, Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde kime oy verecekleri sorulduğunda kayıtlı seçmenlerin yüzde 40’ı Biden, yüzde 40’ı ise Trump ‘a oy vereceğini söyledi. Mayıs ayında yapılan anket sonuçlarına göre, Biden için yüzde 41 ve Trump için ise yüzde 39’luk oy oranı öngörülüyordu.

Hangi Demokrat adayı tercih edecekleri sorulduğunda ise seçmenlerin yarısı Michelle Obama’ya oy vereceğini belirtti.

Michelle Obama ofisi tarafından Mart ayında yapılan açıklamada, eski First Lady’nin başkanlık yarışına katılmak gibi bir arzusunun bulunmadığı ve Biden’ın seçim kampanyasını destekleyeceği belirtilmişti.

Biden’a alternatif 7 Demokrat aday

Biden’ın başkanlık yarışından çekilmesi durumunda yerini alabilecek yedi Demokrat adayın ismi geçiyor.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Biden’ın yerine geçebilecek en güçlü aday olarak gösteriliyor.

Öte yandan anketler, ismi geçen Biden’a alternatif adayların, Trump karşısında Biden’a benzer veya ondan daha kötü performans sergileyeceğini gösteriyor.

Herhangi bir Harris ve Trump karışılaşmasında, Harris’in oyların yüzde 42’sini, Trump’ın ise yüzde 43’ünü aldığı belirtiliyor. California Valisi Gavin Newsom, oyların yüzde 39’unu alırken Trump’ın oyların yüzde 42’sini kazanıyor. Diğer tüm Demokrat adaylar, Michigan Valisi Gretchen Whitmer, Pennsylvania Valisi Josh Shapiro, Illinois Valisi JB Pritzker, Kentucky Valisi Andy Beshear ve Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg’in oranları yüzde 34 ila yüzde 39 arasında değişiyor.

Amerikalıların yarısından fazlası Biden’ın yarıştan çekilmesini istiyor

Anketlere göre, beş Amerikalıdan üçü (yüzde 56’sı) Biden’ın yarıştan çekilmesi gerektiğini düşünüyor. Trump’ın yarışı bırakmasını söyleyenlerin oranı ise yüzde 46. Bu oran, Biden’ın adaylıktan çekilmesi lehine oy oranının on puan gerisinde kalıyor.

Cumhuriyetçilerin yalnızca yüzde 11’i Trump’ın canlı yayın tartışmasındaki performansı sonrasında çekilmesi gerektiğini söylerken, Demokratların yaklaşık üçte biri (yüzde 32’si) Biden’ın çekilmesi gerektiğine katılıyor.

Biden “kesinlikle” yarıştan çekilmeyecek

Biden Çarşamba günü, Trump’a karşı canlı yayın performansıyla ilgili Demokratların artan endişelerine rağmen adaylıktan çekilmeyeceğine söz verdi.

Biden’ın “Ben görevime devam ediyorum. Ben Demokrat Parti’nin lideriyim. Kimse beni (adaylıktan) çekilmeye zorlamıyor,” dediği belirtildi.

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Jeff Zients’in Çarşamba günü tüm personelin katıldığı bir toplantıda “gürültüye” kulak verilmemesini ve herkesin görevine odaklanmasını istediği bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, aynı gün düzenlenen basın toplantısında Biden’ın başkanlık yarışından çekilip çekilmeyeceğine dair sorulara “Kesinlikle hayır” yanıtını verdi.

/euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

ABD: Demokrat Parti valileri Biden’a tam destek verdiklerini teyit etti
Emine Şenyaşar hakkında 35’e yakın soruşturma açıldı 12’si davaya dönüştü

Öne Çıkanlar