Muhsin Melik mezarı başında anıldı

GenelGündem

🔴 Kürt siyasetçi Muhsin Melik ve Mehmet Ayyıldız, katledilişlerinin 30’uncu yıl dönümünde kabirleri başında anıldı…

Urfa’da 2 Haziran 1994 tarihinde uğradıkları silahlı saldırıda katledilen siyasetçi Muhsin Melik ve arkadaşı Mehmet Ayyıldız, katledilişlerinin 30’uncu yılında Eyyübiye ilçesinde bulunan Harran Kapı Mezarlığı’ndaki kabirleri başında anıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) temsilcileri, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi, Melik ve Ayyıldız’ın aileleri ile çok sayıda kişi anmaya katıldı.

‘HALKI SİNDİRMEK İSTEDİLER’

Anmada konuşan DEM Parti Riha İl Eşbaşkanı Sema Aişeoğlu, Melik ve Ayyıldız’ı katledenlerin yargılanmadığını hatırlatarak, cezasızlık politikalarına dikkat çekti. Melik’in eşi Senay Melik, eşinin neden hedef aldığını anlatarak, “Çünkü Muhsin bir semboldü. Devrimci bir halk önderiydi, demokrasi mücadelesinde hiç eğilmedi, bu özellikleriyle çevresine güven ve cesaret veriyordu. İşte bu özellikleri karanlık güçleri korkuttu. Onu ortadan kaldırarak kitlelere gözdağı vermek, halkı sindirmek ve onun düşüncelerini yok etmek istediler. Ama bugün aynı ilkeler ve aynı düşüncelerle Mezopotamya ovalarında binlerce Muhsin Melik’in yetiştiğinin farkındalar mı?” diye sordu.

SANCAR: BU ‘KARA’ YARALARLA YÜZLEŞMEK GEREKİYOR

Anmada konuşan DEM Parti Riha Milletvekili Mithat Sancar, 90’lı yıllarda Kürt halkını bastırmak, mücadelelerini sindirmek için aydın ve siyasetçilerin hedef alındığına dikkati çekerek, “Muhsin Melik’te bu önemli sembollerden biriydi. Bu yüzden binlerce kişi gibi hedef seçildi. Bu bir kara yaradır. Barışı, demokrasiyi istiyorsak bu kara yaralarla yüzleşmek ve bu yaraları adaletle iyileştirmek zorundayız. Bununla mücadele için cezasızlık politikalarına son vermek gerekiyor. Muhsin Melik gibi yoldaşlarımız aydınlık bir geleceğin öncüleridir. Onların mücadelesi yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Bu yolda yürümeye devam ediyor ve edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Anma, Melik’in ve Ayyıldız’ın mezarına karanfillerin bırakılmasının ardından sona erdi.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Zelenskiy’den Küresel Barış Zirvesi’ne katılım çağrısı
KYB ve KDP’den ortak seçim açıklaması

Öne Çıkanlar