Muş’ta Kürdoloji öğrencileri staj yapamıyor

GenelGündem

 Muş Alparslan Üniversitesi Kürdoloji bölümü mezunları staj yapamadıkları için öğretmenlik hakkı kazanamıyor.

Kürdoloji mezunları, “Ne kadar başarılı olursak olalım öğretmenlik hakkını kazanamıyoruz. Çünkü staj yapamıyoruz” diyor.

Muş Alparslan Üniversitesi, Türkiye’de Kürdoloji bölümü bulunan dört üniversiteden biri.

Gelecek yıl Kürdçe öğretmeni olacak Kürdoloji öğrencilerinin, eğitim almaları zorunlu olduğundan öğretmen olabilmeleri için bir Kürdçe öğretmeninin yanında staj yapmaları gerekiyor.

Ancak Muş’ta tek bir öğretmen ataması yapılmadığı gibi, en yüksek dereceyi alan öğrenciler de Kürdçe öğretmeni olamıyor.

Kürdoloji bölümü mezunlarından Gazi Tekin, Rûdaw’a şunları söyledi:

“Dili geliştirmek, yeni nesillere dilimizi öğretmek umuduyla çalıştık. Bu yıl mezun olacağız ama ne yazık ki staj sorunu yaşıyoruz. Eğitimimizi tamamlamazsak KPSS’ye girip yüz puan almamızın bir faydası olmaz. Biz öğretmen olamayız.”

Kürdoloji bölümü mezunu Rozerîn de şunları söyledi:

“4 yıldır Muş Alparslan Üniversitesi’nde Kürt edebiyatı okuyorum. Bu yıl formasyon dersleri aldık ama staj yapamadık. Ne yaparsak yapalım staj yapmadığımız için ders veremeyeceğiz. Talebimiz bize staj hakkı vermeleri, ders verebilmemizdir.”

“Kürtçe öğretmeni olarak ders vermek istiyoruz”

Öğrencilerden Murat Tatlı şunları söyledi:

“Bizim dileğimiz staj sorununun önümüzden kaldırılmasıdır. Stajımızı yapıp Kürtçe öğretmeni olarak ders vermek istiyoruz.”

Söz konusu üniversitede Kürdoloji açıldığından bu yana geçen 10 yılda 500’e yakın öğrenci burada eğitim gördü ve onlara Kürtçe öğretme hakkı verildi.

Bu yıl 8-9 kişi aynı süreci tamamlayıp öğretmenlik yapma hakkı kazanıyor ancak Milli Eğitim Müdürlüğü staj kriterlerini iki yıllığına değiştirdi ve teknik bir sorun Kürdoloji mezunlarının staj yapmasına engel oldu.

Geçen yıl 12 kişi mezun oldu ancak bu engelden dolayı Kürtçe öğretmenliği stajı alamadılar.

“Yükseköğretim Kurulu (YÖK) da bu konuda bize resmi ve olumlu bir yazı gönderdi”

Kürdoloji Bölümü Başkanı Şeyhmus Orkin şunları söyledi:

“Muş Alpaslan Üniversitesi Kürdoloji bölümü öğrencilerinin formasyona alması için çalıştı. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) da bu konuda bize resmi ve olumlu bir yazı gönderdi. Bakanlıkta son iki yıldır elektronik model üzerinde çalışma yapılıyor. Bu teknik sorun Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kürdoloji bölümüne öğretmen atamamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle Kürtçe bölümü öğrencileri formasyon dersleri alamıyor.”

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Sezgin Tanrıkulu: Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 165. sırada
Behice Feride Demir: Borne Giderken Attal Gelirken

Öne Çıkanlar