Neçirvan Barzani: Kürdistan Bölgesi, Bağdat ile sorunların anayasal temelde çözümü konusunda ciddidir

DünyaGündem

Bağdat’ta Şii Koordinasyon Çerçevesi liderleri ile bir araya gelen Başkan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat ile yaşanan sorunların anayasa temelinde diyalog yoluyla çözülmesi konusunda ciddi olduğunu vurguladı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta temaslarına devam eden Başkan Neçirvan Barzani, hükümeti oluşturan tarafları çatısı altında barındıran Devlet Yönetimi İttifakı ve Şii Koordinasyon Çerçevesi yetkilileriyle görüştü.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Şii liderlerle yapılan toplantıda Başkan Neçirvan Barzani, Irak’taki siyasi partiler arasında koordinasyon ve anayasa ile federal sistemin korunmasının öneminin yanı sıra, ülkenin yönetimi ve geleceği için ortak bir görüşün gerekli olduğuna dikkati çekti.

Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlara değinen Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin sorunların anayasa temelinde diyalog yoluyla çözülmesi konusunda ciddi olduğunu vurguladı.

Barzani, ilgili taraflar arasında periyodik toplantılar için bir mekanizmanın var olması gerektiğini belirtti.

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ve Şii liderler Başkan Neçirvan Barzani’nin toplantıya katılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Sorunların çözülmesi yönünde ortak bir arzunun bulunduğunu vurgulayan Şii liderler, bunun için de ilişkilerin devamını gerekli gördüklerini kaydetti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ile ortak konuların ele alındığı toplantıda hükümetin kurulması aşamasında yapılan anlaşmanın hayata geçirilmesinin önemi ele alındı.

Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki durumun da ele alındığı görüşmede ayrıca Irak Başbakanı Sudani’nin beklenen Washington ziyareti de masaya yatırıldı.

 

/rûdaw/

İlginizi Çekebilir

Depreme Berlin’den bir ağıt: Haydar’ın Dansı
Dünyada 2040’a kadar kapatılacak kömür santralleriyle 1,4 milyar ton karbon emisyonu engellenecek

Öne Çıkanlar