Netanyahu: Refah’a operasyon yapacağız

DünyaGündem
 
🔴 ABD televizyonu CNBC’ye konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’nin güneyindeki Refah bölgesine operasyon yapacaklarını söyledi.

İsrail’de gerçekleşen röportajın bant yayınında Netanyahu, ABD’nin dillendirdiği endişelere rağmen İsrail’in, Refah’taki operasyona devam edeceği mesajını verdi.

Netanyahu, “Yapmamız gerekeni yapmak zorundayız.” dedi.

ABD ile Refah konusunda “anlaşmazlık yaşandığını” kabul eden Netanyahu, ABD hükümetinin desteğini önemsediğini belirterek, “Bazen hayatta kalman ve geleceğini garanti altına alman için gerekeni yapman lazımdır.” diye konuştu.

Netanyahu, eski ABD Başkanı Ronald Reagan’ın bir dönem İsrail’e silah ambargosu uyguladığını ve ABD Dışişleri Bakanı George Marshall’ın “İsrail’in bağımsızlığını desteklemediğini” hatırlattı.

“Kazanmak zorundayız, başka seçeneğimiz yok.” diyen Netanyahu, “Ama biliyorsunuz ilk başbakanımız (David) Ben-Gurion, Amerikan muhalefetine rağmen İsrail Devleti’nin bağımsızlığını ilan etti.” ifadesini kullandı.

İsrail Başbakanı, uluslararası mahkemelerde kendisine açılan davalarla ilgili soruya ise, hedefin “kendisi değil İsrail devleti” olduğunu söyledi.

Netanyahu, süreç sonunda iki devletli bir çözümün ancak, “Hamas’ın dahil olmadığı bir sivil yönetim” ile ve genel güvenliğin “İsrail’e devredilmesiyle” mümkün olacağını savundu.

/Ajans/

İlginizi Çekebilir

Kamuda tasarruf açıklanırken, Diyanet Başkanı Ali Erbaş 5 yıldızlı lüxs otelde Filistin katliamını kınadı
Sudan’da şiddetlenen çatışmalarda ölü sayısı 56’ya çıktı

Öne Çıkanlar