OECD 2024 büyüme tahminlerini yükseltti

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD), Amerika Birleşik Devletleri ve gelişmekte olan ülkelerdeki güçlü performansın etkisiyle 2024 yılı için küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltti.

Örgüte göre dünya ekonomisinin bu yıl, şubat ayındaki yüzde 2,9’luk bir önceki tahmin olan yüzde 3,1 oranında büyümesi bekleniyor.

OECD Baş ekonomisti Clare Lombardelli, yayınlanan üç aylık raporla ilgili olarak “Mütevazı büyüme ve jeopolitik risklerin devam eden gölgesine rağmen küresel ekonomide ihtiyatlı iyimserlik hakim olmaya başladı.” dedi.

Ancak Lombardelli, “bu toparlanmanın bölgeler arasında farklı şekilde geliştiğini” belirtti.

Enflasyon uyarısı

OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann raporu değerlendirerek “Küresel ekonomi dirençli olduğunu kanıtladı, enflasyon merkez bankası hedefleri çerçevesinde geriledi ve görünüme ilişkin riskler daha dengeli hale geliyor.” dedi

Bununla birlikte, “özellikle Orta Doğu’daki yüksek jeopolitik gerilimlerin enerji ve finans piyasalarını bozarak enflasyonun yükselmesine ve büyümenin duraklamasına neden olabileceği” uyarısında bulundu.

“Politika eyleminin makroekonomik istikrarı sağlaması ve orta vadeli büyüme beklentilerini iyileştirmesi gerektiğine dikkat çeken Cormann, “Para politikası ihtiyatlı olmaya devam etmeli ve enflasyon düştükçe politika faiz oranlarının düşürülmesi mümkün olmalıdır.” dedi.

Cormann, “Maliye politikasının borç sürdürülebilirliğine yönelik artan baskıları ele alması ve politika reformlarının özellikle kadınlar, gençler ve yaşlı çalışanlar için işgücü piyasasında yenilik, yatırım ve fırsatları artırması gerektiğini” de sözlerine ekledi.

OECD raporunda, hane halkı gelirlerindeki toparlanma, sıkı işgücü piyasaları ve beklenen faiz indirimlerinin “kademeli bir toparlanma yaratmaya” yardımcı olacağı belirtildi.

Ancak, “enflasyon ve faiz oranlarının farklı hızlarda düşmesi ve mali konsolidasyon için farklı ihtiyaçlar olması nedeniyle karışık makroekonomik manzaranın devam etmesinin beklendiği” uyarısında bulundu.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisinin 2024 yılında, daha önce beklenen yüzde 2,1’den yüzde 2,6’ya yükselmesi ve geçen yılki yüzde 2,5’ten daha hızlı büyümesi bekleniyor.

OECD ayrıca, ikinci büyük ekonomi olan Çin için tahminini, özellikle genişlemeci bütçe politikası sayesinde, daha önce yüzde 4,7’den yüzde 4,9’a yükseltti.

Ancak örgüt, Euro Bölgesi’nde daha önce beklenen yüzde 0,6’dan biraz daha iyi olan yüzde 0,7’lik ürkek bir büyüme bekliyor.

İç talepteki toparlanma sayesinde şubat ayında beklenen yüzde 1,3’e kıyasla 2025 yılında yüzde 1,5’e hafif bir toparlanma öngörüyor.OECD, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya için 2024 büyüme tahminini daha önce yüzde 0,3 iken yüzde 0,2’ye düşürdü.

Euro bölgesinin ikinci büyük ekonomisi olan Fransa’nın, tüketici harcamalarının etkisiyle, bir önceki tahminde yüzde 0,6 olan büyüme oranını yüzde 0,7’ye yükseltmesi bekleniyor.

İngiltere’de ekonominin 2024’te yüzde 0,4 ve 2025’te yüzde 1,0 büyüyeceği öngörülürken, şubat ayında beklenenden daha yavaş bir büyümeye işaret ediyor. OECD bunu devam eden enflasyona bağlıyor.

 

/euronews/

İlginizi Çekebilir

İsrail Dışişleri Bakanı Katz: Erdoğan anlaşmaları ihlal ediyor
MSD Eş Başkanı: Suriye’de çözümün parçasıyız, diyaloğa hazırız

Öne Çıkanlar