Oktay Candemir: Anadolu İrfanı’nın Suriyeli hassasiyeti

GenelGündem

Türkiye’de Nihal Atsız’ın bile vaktiyle aklına gelmeyen yeni bir düşman bulundu: Suriyeliler…Suriyeliler meselesi Türkiye’yi kasıp kavuruyor.

Suriyelileri derli-toplu yerli ve milli-yapma projesi iflas etti. Suriyeliler yerli olmak isteyip, milli olmayı reddedince olanlar oldu.

‘Misafirlik buraya kadar, evimizi terkedin’ diyen ırkçılar, öfkeli milliyetçiler ve endişeli Kemalistler yurdun dört bir yanını ateşe verdi!

Linç saldırılarının en büyük mağduru olan ve son 40 yılda yaşadıkları şehirlerde yüzlerce kez linç saldırılarına maruz kalmış Kürtler, bu saldırıların ne anlama geldiğini çok iyi biliyor ama linç eden şovenist gruplar için işler biraz farklılaştı gibi.

Ancak konu Suriyeliler olunca iş farklı bir boyut kazandı. Kürtlere yönelik linç saldırılarına ‘Bazı öfkeli yurttaşlarımızın tepkisi’ diyen İçişleri Bakanları, konu Suriyeliler olunca yaşananları ‘Yabancı düşmanlığı’ olarak değerlendiriyor.

40 yıldır işi gücü Kürtlere saldırmak olan Türk ırkçı grubu, Suriyeliler olunca bu 40 yılın verdiği alışkanlıktan ötürü Suriyeli lincine hazırlıksız yakalandı ve sapla samanı da birbirine karıştırınca bana şunları çağrıştırdı:

Suriyeliler için henüz etkili bir slogan henüz bulunamadı. Kırşehir’de Suriyelilere karşı ‘Ya sev ya terket’ sloganı atıldı.’Tamam abê, seviyoruz işte bu yüzden terketmiyoruz’ yanıtı karşısında ne yapacağını şaşıran grup, Suriyelileri tekme tokat linç etti!

Kayseri’de bir grup, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganı attı ama çevreden gelen ‘O sloganı PEKAKA için atıyoruz, bunlar Suriyeli’ uyarısının ardından bir daha slogan atılmadı.

Yozgat’ta bugüne kadar yaşanan linç saldırılarında Diyarbakır, Van, Mardin plakalı araçlara saldıran ‘Öfkeli yurttaşlar’ Şam, Halep, Humus plakalı araç olmayınca, araba kundaklama işini bir süreliğine erteledi.

Erzurum’da sokağa çıkan bir grup, geçmişin verdiği alışkanlıkla ilk anda DEM Parti İl binasının bulunduğu mahalleye doğru yürüdü. Çevredekilerin ‘Konumuz onlar değil, Suriyeliler’ uyarısı üzerine hatasını anlayan grup, etrafta Suriyeli bulamayınca olaysız biçimde dağıldı.

Kürt linçlerinde başı çeken ‘vatansever’ illerimiz Trabzon ve Bursa’nın, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde sessiz kalması dikkat çekiciydi!

‘Anadolu İrfanı’, Suriyelileri linç etmek için sokağa çıktı ama işin perde arkasında derin devlet aklının olduğunu düşünüyorum.

Tesadüf mü bilemem ama tüm bunlar Türk milli takımının Avrupa şampiyonasında elde ettiği galibiyetlere denk geldi. Maçların bitiminde söylenen ‘Bir başkadır benim memleketim’ şarkısından anlaşılıyor ki; kurucu rejim kendini yeniden güncelleyecek ve bunu da Suriyeliler üzerinden yapıyor. ‘Milli şuur’ yeniden kurgulanıyor. Ermeniler, Rumlar, Kürtler ve şimdi de Suriyeliler. Tarih tekerrürden ibarettir arada dinlenir, mola verir sonra yoluna devam eder.

Golleri atan Merih’te bozkurt işareti yapınca insan, ister istemez soruyor: Bunlar 5-6 yıl önce Rabia işareti yapıyordu, ne oldu da birden bire Bozkurt işaretine geri döndüler?

 

İlginizi Çekebilir

Almanya ve İsveç’te ‘savaş suçları’ operasyonu
Hamaney: Seçime katılmayan yüzde 60 rejime karşı değil

Öne Çıkanlar