Orban’ın sürpriz Moskova ziyareti AB ülkelerinin tepkisini çekti

DünyaGündem

🔴 Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralan Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Kiev’in ardından Moskova’yı ziyaret etmesi, birlik adına müzakere yapma yetkisi olmadığını söyleyen AB ülkeleri tarafından eleştirildi…

Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin dönem başkanlığını devralmasından birkaç gün sonra Macaristan Başbakanı Victor Orban, Rusya’nın başkenti Moskova’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptığı sürpriz ziyaret nedeniyle Brüksel’in tepkisini çekti.

Orban’ın Perşembe günü gerçekleştirdiği Moskova ziyareti, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile Pazartesi günü Kiev’de gerçekleşen ve ikilinin nispeten samimi bir görüşme yaptığı söylenen sürpriz bir toplantının ardından geldi.

Moskova gezisine ilişkin haberlerin ortaya çıkmasının ardından AB Konseyi Başkanı Charles Michel, görev süresi boyunca birlik adına müzakere yapma konusunda “hiçbir yetkisi” olmadığını hatırlatarak Orban’a tepki gösterdi.

Polonya Başbakanı Donald Tusk sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Moskova’ya ziyaretinizle ilgili söylentiler doğru olamaz, değil mi?” diye sordu.

Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo, haberi “rahatsız edici” olarak nitelendirerek, Orban’ın ziyaretinin başkanlık görevlerinin “göz ardı edildiğini” gösterdiğini ve AB’nin çıkarlarını “zayıflattığını” söyledi.

Orban, AB ülkelerinden gelen tepkilere dair sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamada “AB dönem başkanlığının AB adına müzakere yapma yetkisi olmasa bile arkamıza yaslanıp savaşın mucizevi bir şekilde sona ermesini bekleyemeyiz,” diyerek “barış yolunda” adımlar atacağını söyledi.

Orban’ın Kiev ve Moskova ziyaretleri, Macaristan’ın göç politikalarının daha katı bir şekilde uygulanması, Avrupa savunma stratejisinin geliştirilmesi dahil olmak üzere önümüzdeki altı ay boyunca hükümetin önceliklerini duyurma girişimlerini de gölgede bıraktı.

Macar yetkililer Euronews’e, Orban hükümetinin Ukrayna’daki politikasının “her iki tarafın da” çatışmanın sona ermesi için müzakere yapması gerektiği ve “askeri bir çözümün” bulunmadığı üzere kurulduğunu açıkladı.

Ancak bir yetkili, “savaşa yönelik iyi niyetimize rağmen çatışmaların bir süre daha süreceğini” kabul etti.

Yetkililer ayrıca, sivil kayıplara neden olan Rusya’nın işgaline rağmen Macaristan’ın Kiev’e askeri teçhizat sağlamayı reddetmesine de vurgu yaptı.

“Askeri ekipman teslim etmiyoruz; (hükümetteki) görevimiz Macaristan’ın güvenliğini sağlamaktır” diyerek açıklama yaptı. “Bizim bu konudaki rolümüz, kendi ülkemizin egemenliğini korumak. Bizim sorumluluğumuz bu” dedi.

/euronews/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

Şimşek’in yetkileri daha da genişletildi
Diyarbakır’da Afet Müdürlüğü kuruldu

Öne Çıkanlar