Ordu ile Netanyahu arasında “taktiksel ateşkes” anlaşmazlığı: Bu asla olmayacak

DünyaGündem

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, Gazze Şeridi’nin güneyindeki askeri faaliyetlerin insani amaçlarla sabah 08.00’den akşam 19.00’a kadar taktiksel olarak durdurulmasına karar verildiğini duyurdu. “Taktiksel ateşkes” haberini medyadan duyduğunu ve bilgilendirilmediğini söyleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Yayımlanan açıklama hakkında önceden bilgilendirilmedi ve benimle koordine edilmedi, bu asla olmayacak” dedi. Netanyahu, siyasi otoriteyle koordinasyon olmaksızın böyle bir açıklamanın nasıl yapıldığına dair soruşturma yürütüldüğünü belirtti.

İsrail’in Kanal 12 televizyonunun haberine göre Netanyahu, hükümetin haftalık olağan toplantısında konuştu.

Netanyahu, “İsrail’deki siyasi liderlik, ordu sözcüsü (Avichai Adraee) tarafından yayımlanan açıklama hakkında önceden bilgilendirilmedi ve benimle koordine edilmedi, bu asla olmayacak.” ifadelerini kullandı.

“AÇIKLAMAYI MEDYADAN İLK KEZ BU SABAH DUYDUM”

İsrail Başbakanı, siyasi otoriteyle koordinasyon olmaksızın böyle bir açıklamanın nasıl yapıldığına dair soruşturma yürütüldüğünü belirtti.

Söz konusu açıklamayı reddeden Netanyahu, “Medyadan ilk kez bu sabah duyduğum haberin benim açımdan kabul edilemez olduğunu ve benimle koordineli olmadığını söyledim.” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu Gazze’de “taktiksel duraklama” ilan etti: Yardımlar geçene kadar saldırıya ara verecek
İsrail ordusu Gazze’de “taktiksel duraklama” ilan etti: Yardımlar geçene kadar saldırıya ara verecek
Haberi Görüntüle

Bununla birlikte Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için kısa eksenlerde kısa ateşkes süreleri olduğunu iddia eden Netanyahu bunun Ordu Sözcüsü’nün açıkladığı şekilde olmadığını vurguladı.

Netanyahu ayrıca konuşmasında 10 Haziran’da Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz ile eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot’un Savaş Kabinesi’nden istifasını duyurmasına tepki gösterdi.

Hedefleri değiştirmek isteyenler olduğunu öne süren Netanyahu, istifasını sunan iki kişinin “kararların yenilgiyle sonuçlanması ve Hamas’ın olduğu gibi bırakılmasını istediklerini” ancak bunun onun için kabul edilemez olduğunu savundu.

Kaynak: NT

İlginizi Çekebilir

15 yaşındaki Hacer, yaşıtı tarafından öldürüldü
SIPRI: Nükleer savaşa hazır başlık sayısı arttı

Öne Çıkanlar