Özdemir’in idam cezasına itiraz edildi

 İran’da idam cezası verilen Hatem Özdemir’in babası Abdurrahman Özdemir, üst mahkemeye itirazda bulunduklarını belirterek, idamlara karşı yaşanan sessizliğe tepki gösterdi. 

İran’da 2 Temmuz 2019’da Urmiye’nin Maku ilçesinde gözaltına alınıp tutuklanan HPG’li Hatem Özdemir’e “devlete karşı silahlı isyan” suçlamasıyla idam cezası verildi. Ceza, yaklaşık iki hafta önce üst mahkeme tarafından onandı.  

Özdemir’in Agirî’de yaşayan babası Abdurrahman Özdemir, 30 Mayıs’ta cezaevindeki oğluyla cezaevinde görüştü. Baba Özdemir, oğlunun sağlık durumunun iyi olduğunu ve arkadaşlarıyla birlikte aynı odada kaldığı bilgisini paylaştı.  

 ‘YETERİ SAHİPLENME GÖRMÜYORUM’

 Oğluna verilen idam cezasına karşı avukatın bir üst mahkemeye itirazda bulunduğunu aktaran baba Özdemir, “Oğlum sırf Kürt olduğu için bu karar verildi ve keyfi bir karardır. Bunu kabul etmiyoruz. 21’inci yüzyılda olmasına rağmen insanlar hala idam ediliyor. Oğluma idam cezası verildi. İran’daki yaşanan idamlara karşı dünya da sessiz kalıyor. Bu kabul edilemez. Evladıma verilen idam cezasına karşı dünyada yeteri kadar bir sahiplenme görmüyorum” ifadelerini kullandı.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

İsrail’in Gazze’deki bir BM okuluna saldırısında 27 kişi öldü
Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanması İzmir’de protesto edildi

Öne Çıkanlar