Özel: Anayasa Mahkemesi’ni hiçe sayan karşısında bizi bulacak

GündemPolitika

 CHP lideri Özel, “AYM’yi yok saymak, hiçe saymak tamamen anayasal düzene baş kaldırmak demektir. Bunu kim yaparsa karşısındayız çünkü bu kalkışmadır, darbedir. AYM’yi hiçe sayan kim olursa karşısında bizleri bulmuştur bundan sonra da bulacaktır” dedi.

CHP lideri Özgür Özel, AYM Başkanı Kadir Özkaya ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunuyor.

Özel’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“İki gündür AYM çok önemli kararlar veriyor. Çok gecikmiş ama çok önemli kararlar. Bu görüşmenin bu kararlarla ilişkilendirilmesini istemem çünkü hoşumuza gitmeyen kararlarda ölçülü tepkiler vermek sorumluluğumuz olduğu gibi olması gerektiğini düşündüğümüz kararlardan sonra da gelip sanki bir kutlama, bir tebrik, teşekkür gibi algılanması AYM’nin tarafsızlığına gölge düşürür.

Biz kurumsal olarak da ben kişisel olarak, partinin genel başkanı olarak da AYM’nin üzerine titizleniyoruz. AYM’yi fevkalade önemsiyoruz. Bu işin bir tarafı. AYM kelimesinin Türkiye siyaset tarihinde ilk kez CHP’nin ilk hedefler beyannamesinde tartıştığı, sonra da 62 anayasasına girmiş ve bugünkü kazanıma dönüşmüş olan bir yüksek mahkeme olmasıdır. O yüzden AYM’yi kim değersizleştirirse, bu bazen üyelerinin, kararlarının, siyasilerin bazen de hukukçuların buradan orta ve uzun vadede kimse karlı çıkmaz. Çünkü AYM, anayasanın güvencesidir. Anayasa, toplumsal mutabakattır. Bu sınırlar içinde yaşayan insanların bir mutabakatları olduğunun cisme dönüşmüş halidir. Üzerinde varılmış bir mutabakat yoksa kimse devletini, milletini çok sevdiğinden bahsetmesin.

Anayasada herkesin rahatsızlık duyduğu maddeler olabilir çünkü Anayasa herkesin tam kabul gösterdiği bir metin değildir ama dikkat edilmesi gereken husus, yürürlükteki anayasaya herkesin uyma zorunluluğudur. Ben bir maddesini beğenmem uymayacağım, sen diğer maddesine uyma, öbürü, 100 kişi bir araya gelince devlet düzeni ortadan kalkar. Ne cumhurbaşkanının ne siyasi parti liderlerinin ne başka yüksek mahkemelerin ne de birinci derece mahkeme hakimlerinin anayasanın beğenmedikleri bir yerine itiraz etme hakları yoktur. Hele hele anayasaya uyma zorunluluğunu denetleyen AYM’yi yok saymak, hiçe saymak tamamen anayasal düzene baş kaldırmak demektir. Bunu kim yaparsa karşısındayız çünkü bu kalkışmadır, darbedir. AYM’yi hiçe sayan kim olursa karşısında bizleri bulmuştur bundan sonra da bulacaktır.

Sayın başkanla yaptığımız görüşmede CHP’nin gölge kabinesindeki adalet bakanı ve aynı zamanda anayasa hukukçusu olan Gökçe Gökçen ve grup başkan vekilimiz, AYM başvurularından sorumlu Gökhan Günaydın, hak ihlalleri konularında geçmiş çalışmalarıyla heyetimizde bulunan Ankara İl Başkanımız Ümit Erkol bana eşlik ettiler.

Erdoğan ile görüşme

Erdoğan’la görüşme tarihimiz gelecek hafta içerisinde olacağı kesinleşti. Yarın gününü ve saatini paylaşma imkanımız olacak. Bu önemli bir görüşme, ben siyasette herkesin herkesle görüşmesini savunuyorum. Normalleşme dediğimiz bir dönem. Dün Sayın Bahçeli de yaptığı konuşmada bizim siyasete bu yaklaşımı kattığımız ama kendisinin nerede olacağına dair değerlendirmeleri vardı. Sayın Erdoğan yumuşama süreci diyor. Biz normali budur dediğimiz için böyle bakıyoruz. Mevcut siyasiler, görevdeki genel başkanlar, önceki genel başkanlar, siyaseti bırakmış siyasiler birbirleri aramalı, sormalı, görüşmeli. Rakip de olunsa geçmişte en kötü sözler de kurulmuş olsa barışmasını bilmeyen küsmemeli.

“Meral Akşener’i aradım”

Ben Sayın Meral Akşener’i hem bayramda hem Anneler Günü’nde aradım. Bunlar insani şeyler. İnsani duygularını kaybeden siyasilerin ülkeye kazandıracağı hiçbir şey yok. Umarım karşılıklı fayda görülecek ve her iki tarafın da memnun ayrıldığı bir temas gerçekleşiyordur. Biz de dikkatle takip ediyoruz.”

 

 

/Anka/

İlginizi Çekebilir

Erdoğan: Hakkari ilk adım, hukuk görevini yapmaya devam edecek
İsrail: Hükümet 50 bin yedek askeri daha göreve çağırdı

Öne Çıkanlar