Özel: Fransa’daki vatandaşlarımız aşırı sağa karşı oy kullanmalıdır

GündemPolitika

🔴 CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye kökenli Fransız vatandaşlarını aşırı sağa karşı sandık başına gitmeye ve demokrasiden yana oy kullanmaya çağırdı.

Romanya’nın başkenti Bükreş’te Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi toplantısına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel burada bir konuşma yaptı. Özel “Fransa’da oy kullanacak olan ve sözümüze değer veren tüm Fransız vatandaşı Türkleri bir kez daha aşırı sağa karşı sandık başına gitmeye ve oylarını demokrasiden yana kullanmaya davet ediyorum” dedi.

Türkiye’nin Avrupa’nın bir parçası olduğunu vurgulayan Özel, konuşmasında “Türkiye’yi ortak değerlerimiz olan demokrasinin, insan haklarının, hukukun üstünlüğünün öncüsü yapmak iddiasındayız. Bu iddianın sahipleri olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) tam üyelik hedefinin kağıt üzerinde bırakılmasını kabul edemeyiz. İktidar yolculuğumuz bu hedefimizin de yolculuğunun ta kendisidir” ifadesini kullandı.

İngiltere’de hafta içinde yapılan seçimlerde büyük başarı elde eden İngiltere İşçi Partisi’ni kutlayan Özel, Romanya’da başbakanlık görevini üstlenen Sosyal Demokrat Parti lideri Marcel Ciolacu’ya da ev sahipliği için teşekkür etti.

“Böyle bir zamanda Sosyalist Enternasyonal Avrupa Komitesi girişimini başlatmanın çok yerinde ve zamanında yapılmış bir girişim olduğunu belirtmem gerekiyor” diyen Özel, “Avrupa’da ve dünyada aşırı sağ yükseliyor ancak bu, solun ve sosyal demokrasinin gerileyeceği anlamına gelmemeli. Sosyalist Enternasyonal üyesi partiler olarak vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm getirecek politikaları üretebilecek kapasiteye ve tarihsel birikime sahibiz. İnsanlarımıza bunu daha iyi anlatıp onları aşırı sağın yanıltıcı ve akıl çelici söylemlerine karşı uyarmak ve uyandırmak hepimizin elimizde” diye konuştu.

/Kaynak: Deutsche Welle/

İlginizi Çekebilir

Hollanda’da yayınlanan ‘Zagros’un Çocukları’ Kürtçeye çevrildi
Gazetecileri tehdit eden Kılıç’a tepkiler büyüyor

Öne Çıkanlar