Özgür Özel: Kobani Davası’ndan adalet bekliyoruz

GündemPolitika

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 16 Mayıs’ta karar çıkması beklenen Kobani davasını takip edeceklerini belirterek, “Adalet bekliyoruz” dedi. 

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin haftalık grup toplantısında konuştu.

 Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasını 10’uncu yılında hatırlatan Özel, nedeniyle “İlk günlerde müthiş bir adalet mücadelesi, kararı verecek genç bir hakimin karardan önce değiştirilmesiyle önce birinci kademe mahkemesinde hepimizin yüreklerini sızlatan bir karar alındı. Yargıtay kararı bozdu, müebbet istemiyle geri yolladı. 5 üyenin 3’ü görevden alındı ve yerine 3 yandaş atandı. Yeni gelenler bir önceki kararı 3-2 bozdu. Ölen işçi başına 5 gün yatanlar çıktılar dolaştılar, dün de küstahlık yaptılar. ‘Soma demeyin, biz orayı unuttuk’ dedi. Dün Soma’da tarihin en büyük kalabalığı vardı. Dün oradaki anneler ilk kez ‘Biz adaletin geleceğine inandık’ dediler. Getireceğiz and olsun” dedi. 

 Özel, “Burada mesaj Türkiye işçi sınıfına, örgütlenin, örgütlenin, örgütlenin. Bütün işçileri sarı sendikalarına değil, mücadele sendikalarına üye olmaya davet ediyorum” çağrısı da yaptı.

 TASARRUF GENELGESİ

 Özel, Kamuda Tasarruf Genelgesi’ne dair de ise “Koca genelgede umut veren ‘vergide adalet’ maddesi. Bıkmadan anlatacağız, 100 liralık verginin 65’i dolaylı alınıyor. Bu adaletsizlik en pahalı araba ile eski arabanın mazotun vergisinin aynı olması ile oluyor. Vergide adalet temel mücadelemizdir. Yani mazot, doğalgaz, su… Bu ürünlere en zengin fabrikatör de orada çalışan işçi de aynı vergiyi ödüyor. Dolaylı verginin adaletsizliği bu. Kalan 24 ise işçinin, emekçinin, emeklinin, memurun daha maaşını çekmeden kesilen parası. 11 ise herkesin gelirinden ödediği vergi. Vergi çok kazanandan çok, az kazanandan az, hiç kazanmayandan hiç alınır” diye belirtti. 

 ‘KOBANÎ DAVASI’NI GÜÇLÜ BİR HEYETLE TAKİP EDECEĞİZ’ 

 Özel 16 Mayıs günü karar çıkması beklenen Kobanê Davası’na dair ise şunları söyledi: “Sayın Demirtaş’ı, eş genel başkanları ve 108 kişiyi aldılar, 18 kişiyi içeride tutuyorlar. Esasen HDP’li siyasetçileri siyasetten uzaklaştırma davası ve adil bir yargılanma hakkı sağlanmaksızın yargılandıkları bir dava. Bu dava perşembe günü görülecek. Bu davayı da güçlü bir heyetle takip edeceğiz. Adalete uygun bir karar çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Yargının siyasi otoriteden uzak tutulması beklentisi her yurttaşın beklentisidir. Yargılama öyle olmadı ama kararın en azından evrensel hukuk kurallarına uygun olmasını, AYM ve AİHM kararlarının uygulanmasını ümit ediyoruz.”

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Erdoğan: Planlı tarımsal üretime geçilmesini sağlayacağız
Bakırhan Kürt sorunu için 5 maddelik çözüm önerdi

Öne Çıkanlar