Paris Olimpiyatları’na günler kala Seine Nehri’nde Coli bakterisi bulundu

ÇevreGündem

Euronews’te yer alan habere göre 2024 Paris Olimpiyatları’na 2 aydan kısa bir süre kala Paris’in Seine Nehri’nde kirliliği ölçmek için yapılan testlerde sporcular için tehlikeli arz eden yüksek seviyelerde E. Coli bakterisine rastlandı.

Yüzme yarışmalarının yapılması planlanan Seine Nehri’nde tehlikeli düzeydeki E. coli bakterisinin tespit edilmesi yetkilileri endişeye sevk etti. 

Cuma günü yayınlanan test sonuçları, yaşanan şiddetli yağmurun ardından Haziran ayının ilk sekiz gününde kirlenme seviyeleri, E. coli ve enterokok gibi bakterilerin sporcular için güvenli kabul edilen seviyelerin çok üzerinde olduğunu gösteriyor.

Rapor, üst düzey bir Uluslararası Olimpiyat Komitesi yöneticisinin, yarışların Seine Nehri’nin Eyfel Kulesi yakınındaki tarihi şehir merkezinde planlandığı gibi devam edeceğini ve “şüphelenmek için hiçbir neden olmadığını” söylemesinden bir gün sonra, izleme grubu Eau de Paris tarafından yayınlandı.

Fransa, şehrin eski kanalizasyon sistemini iyileştirmek ve nehirdeki kirliliği önlemek için 1.5 milyar dolar harcamıştı.

  1. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz Cuma günü Türkiye saatiyle 22.00’de yapılacak açılış töreniyle resmen başlayacak.

Seine Nehri’nde yapılacak ilk yarışma, 30 Temmuz sabahı 1,5 kilometre yüzmeyi yarışını içeren erkekler triatlonu olacak. Kadınlar triatlonu ertesi gün yapılacak ve karma bayrak yarışı 5 Ağustos’ta planlanıyor. Kadınlar ve erkekler için 10 kilometreyi aşan maraton yüzme yarışları ise sırasıyla 8 ve 9 Ağustos’ta yapılacak.

Geçtiğimiz günlerde Netflix’te gösterime giren Sous la Seine (Seine nehrinin altında) korku-aksiyon türü filimde söz konusu nehir konu ediliyor, bu nehre okyanuslardan gelmiş kopek balıklarının saldırısı ve bu saldırı anında yüzme yarışmasına katılan onlarca sporcunun vahşi bir şekilde hayatlarını kaybetmesi konu edilmişti. Film halen bütün ülkelerde ilk 10’da yer alıyor.  

/Euronews/

İlginizi Çekebilir

Cumartesi Anneleri: Bu suçun sorumluları kim?
30 yıl önce katledilen Avcıl’ın failleri soruldu

Öne Çıkanlar