Paris’te katledilen Cansız, Doğan ve Şaylemez mezarları başında anıldı

GündemKadın

Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez mezarları başında anıldı.

Kürt kadın hareketinin öncülerinden Sakine Cansız (Sara), Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbin) ve Kürt Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in (Ronahi) Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te suikastle katledilmelerinin üzerinden 11 yıl geçti. Katledilen 3 Kürt kadın mezarları başında anıldı.
MARAŞ
Paris’te katledilen kadınlardan Fidan Doğan, Maraş’ın Elbistan ilçesinde bulunan mezarı başında anıldı. Xopon Mahallesi’nde bulunan mezarlıkta gerçekleştirilen anmaya, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri Ceylan Akça, Dilan Kunt Ayan, Barış Anneleri, Demokratik Alevi Derneği (DAD) ve DEM Parti Kadın Meclisi üyelerinin yanı sıra Doğan’ın yakınları ve onlarca kişi katıldı. Anmadan önce mahalle ve mezarlık, polis ve jandarma tarafından ablukaya alındı.
‘İTAAT ETMEYECEĞİZ’ 
Paris’te katledilen 3 kadın siyasetçi ile katledilen kadın siyasetçilerin fotoğraflarının taşındığı anmada konuşan DEM Parti Amed Milletvekili Ceylan Akça, “11 yıl önce 3 arkadaşımız korkunç bir komplo ile Avrupa’nın ortasında katledildi. Biz her 9 Ocak’ta onları anarken, 2016’da Silopiya’da 3 arkadaşımız katledildi. 2021’de Nagehan Akarsel arkadaşımız katledildi. Ve sandılar ki kadınları katledince itaat edeceğiz. Ama itaat etmeyeceğiz. Burası itaat edenlerin değil, yaşamı mücadeleye çevirenlerin yeri. Varız ve var olacağız. Mücadeleyi büyüyeceğiz” diye konuştu.
Ardından söz alan DEM Parti Urfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, “11 yıl geçti ama Kürt özgürlük mücadelesi dimdik ayakta. Kaybettiklerimizi anıyoruz ve mücadeleyi büyütme sözü veriyoruz. Taybet annelerden bugüne mücadele devam ediyor ve bitmeyecek. ‘Jin, jiyan, azadî’ dünyaya yapıldı. Kürt kadınlarının mücadelesi hiç bir zaman bitmeyecek. Bunun sözünü Fidan arkadaşımıza mezarı başında veriyoruz” ifadelerini kullandı.
‘BAYRAĞI DAHA YUKARIYA TAŞIYACAĞIZ’
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi Sözcüsü Berivan Bahçeci ise Kürt kadınlarının verdiği özgürlük mücadelesine dikkati çekerek “Arkadaşlarımızın bize devrettiği bayrağı hiç bir zaman yerde bırakmayacağız. Barış için yükseltilen bayrağı daha yukarıya taşıyacağız. Yaşamını yitiren bütün yoldaşlarımızı saygı ile anıyoruz” şeklinde konuştu.
MERSİN 
Leyla Şaylemez de, Mersin’deki kabri başında anıldı. Anmaya, DEM Parti Milletvekilleri Saliha Aydeniz, Perihan Koca ve Ali Bozan, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, DEM Parti Mersin ve Adana il, ilçe örgütleri, Barış Anneleri ve çok sayıda kişi katıldı.
Şaylemez’in mezarına yapılan yürüyüş sırasında sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganı atan kitle, mezar başına Paris Katliamı’nda ve Kürt kadın mücadelesinde yaşamını yitiren devrimci kadınlar için saygı duruşunda bulundu.
Anmada konuşan SYKP Eş Genel Başkanı Yüce, 3 Kürt kadını anarak sözlerine başladı. Katliamın 12 yıldır aydınlatılmadığını belirten Yüce, “Biz katilleri Seve’lerden, Nagihan Akarsel’ler’den tanıyoruz. Her gün sokakta katledilen kadın arkadaşlarımızdan tanıyoruz. Bu karanlık zihniyetin kendisi kadına düşman, Kürde düşman, doğaya düşman. Burada bir kez daha arkadaşlarımızın mirasını mirasımız olarak sahipleniyor, onların mücadelesini yerde bırakmayacağımızın sözünü veriyoruz. Kadınlar, onların bıraktığı mirası devraldı ve mücadeleyi yüceltti. Bizler bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Hep birlikte eşitliğin, barışın, adaletin mücadelesini vereceğiz” dedi.
‘SÖZ VERİYORUZ MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ’ 
DEM Parti Milletvekili Saliha Aydeniz ise 3 Kürt kadının faillerinin 12 yıldır ortaya çıkarılmamasına tepki gösterdi. Fransa’nın katliam karşısındaki tutumuna tepki gösteren Aydeniz, “Fransa katilleri ortaya çıkarmadı ve Evin Goyi ile arkadaşları da Fransa’da katledildi. Biz Avrupa’da öldürülen kadınların katillerinin aynı olduğunu biliyoruz” ifadelerinde bulundu.
DÊRSİM
DEM Parti Dêrsim İl Örgütü, Sakine Cansız , Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ile Şırnak’ın Silopi ilçesinde 2015-2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında katledilen Sêvê Demîr, Fatma Uyar ve Pakize Nayır için Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) binasında anma etkinliği düzenledi.  Anmaya, TJA, DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, Dêrsim Milletvekili Ayten Kordu, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, DAD Eşbaşkanları Kadriye Doğan ve Zeynel Kete, Barış Anneleri ve çok sayıda kişi katıldı.
Anmanın yapıldığı salona, “Hep kavgaydı yaşamımız, insanlığın savaşçıları özgürlüğü yaratıyor” pankartı asıldı. Yine katledilen kadınların fotoğrafları asılarak, mumlar yakıldı.
Anma, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşundan sonra katledilen 6 Kürt siyasetçi kadın için hazırlanan sinevizyon gösterildi.
Anmada ilk olarak söz alan HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, “Bu siyasi katliamların son derece planlı ve örgütlü bir akılla yapıldığını biliyoruz. Katliamın üzerinden 11 yıl geçti, katiller gizlendi. Mahkemeler göstermelik oldu. Bu siyasi katliamların Türk devlet aklı ile NATO gladio aklının ortak olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerinde bulundu.
‘ONLAR BİZİM ONURUMUZ’ 
Katliamların Kürt hareketinin önünü kesmeye dönük yapıldığına dikkat çeken Demir, “Bu katliamlar zincirinin ardından barış süreci kesintiye uğradı ardından da derinleştirilmiş tecrit politikaları devreye konuldu. Bu kadın direnişçilerin kaybıyla mücadeleden vazgeçilmedi. Sakine’ler Kürt kadın ve dünya kadın hareketine öncülük etmiş isimler. Mirabel kardeşler ile nasıl kadın mücadelesi büyüdüyse, Sakine’lerin mücadelesiyle de büyüdü. Sakine’ler, Pakize’ler, Sêvê’ler bizim onurumuzdur. Onlardan sonra da bu onura sahip çıkacağımızı deklare etmek isteriz” diye konuştu.
‘SAKİNE’NİN İMHA VE İNKÂRA KARŞI DURUŞU VARDI’ 
DEM Parti Dêrsim Milletvekili Ayten Kordu, “Sakine arkadaş, hem erkek egemen sisteme karşı hem de tüm halkların özgürlüğü için mücadele eden biriydi.  ‘Hep kavgaydı yaşamım’ sözüyle onun yol yürüyüşünü anlamaya, anıları üzerinden yol almaya ve o mirasa layık olmaya çalışan bir yolumuz var. Sakine Dêrsim’ in çocuğuydu. İnkâr ve imhaya karşı bir duruşu vardı. Bu inkâr siyaseti hala devam ediyor. Dêrsim topraklarında O’nu saygı ve sevgiyle anıyoruz. İmralı’da yürütülen tecrit son buluncaya kadar mücadele edeceğiz. Hakikatlerle yüzleşilene, bu katliamlarda sorumlular açığa çıkana kadar özgürlük yürüyüşümüzü devam ettireceğiz. Kendi demokratik haklarımızı, eşit yurttaşlık hakkımızın mücadelesini yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.
‘BU HAFIZA DİRİ KALMAK ZORUNDA’ 
DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, katledilen kadınların yeni yaşam mücadelesi yürüttüğünü söyledi.  Kürtlerin yeni yaşam mücadelesine karşı uluslararası güçlerin de savaş halinde olduğunu dile getiren Türkoğlu, “Eşit ve onurlu bir yaşam istiyorsak her türlü bedeli göze alarak yaşamalıyız. Sistem de ‘bedeli budur’ diye çökertmek istiyor. Arkadaşlarımız diz çökmedi, biz de çökmeyeceğiz. Sakine’ler bizim tarihimizdir. Bu tarih, hafıza diri kalmak zorunda… Yoldaşlarımızın mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz.  Örgütlenmeyi büyüterek, mücadeleciyi büyüteceğiz. Bütün şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Bu mirası bu yolu korumak ve bu mücadeleyi daha da büyütmek gerekiyor. Bu da bizim sözümüzdür” diye belirtti.
‘KATLİAMLARI UNUTMAMALIYIZ’ 
MEBYA-DER yöneticisi Meryem Soylu, da şunları söyledi: “Sakine ve arkadaşlarının mücadelesini sözcüklerle anlatamayız. Amed zindanında vahşi yöntemlere karşı çıktı. Sakine arkadaşın bizden istediği yarıda kalan hayalleri tamamlamaktır. Biz de bu yarım kalan hayali yerine getirmeliyiz.” 
Konuşmalar ardından lokmalar dağıtıldı.
Anma sonrası Sakine Cansız’ın mezarı ziyaret edildi. Emniyet yalnızca 10 kişinin ziyaretine izin verdi.  Halide Türkoğlu ile Ayten Kordu ve Barış Anneleri’nden oluşan heyet mezarlıkta anma gerçekleştirdi. Mezar başında dualar okundu, mezara çiçekler bırakıldı.
/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

Aslıhan Gençay: Gazeteci Tülay Dağaşan’ı devlet korumadı, erkek öldürdü
Fransa’nın yeni başbakanı 34 yaşındaki Attal

Öne Çıkanlar