Paris’te Newroz Resepsiyonu düzenlendi

DünyaGündem

Paris’te YPG Sözcüsü Nuri Mahmut’ın da katıldığı Newroz Resepsiyonu düzenlendi. Fransa eski Cumhurbaşkanı François Hollande, gönderdiği mesajda Kürt halkına yönelik “Bize ilham vermesi gereken olağanüstü bir cesaret gösteriyorlar. Emin olun ki bugün birçoğumuzun kalbi sizinle atıyor” ifadelerini kullandı.  

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) başkent Paris’te Fransız ve Kürt siyasetçilerin katıldığı Newroz Resepsiyonu organize etti. Kentin tarihi Lutetia Hotel’inde düzenlenen resepsiyona Fransa Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer, Milletvekili Sara Tanzili, Felsefeci Bertrand Badie, Yazar Patrice Franceschi, Paris eski Belediye Başkanı Alexandra Cordebard, Sosyalist Partisi Ulusal Sekreteri Dylan Boutifa, Paris Senatörü Remi Feraud, Parlamenter Hadrien Clouet, Paris Senatörü Anne Souyris, Fransa Ermeni Konseyi Eş Başkanları Ara Torranian ve Franck Papazian, France-Kurdistan Dayanışma Derneği Eş Başkanı Pascal Torre, Fransa Keldani Konseyi Başkanı George Yaramış’ın yanı sıra Halk Savunma Birlikleri (YPG) Sözcüsü Nuri Mahmut, YNK Avrupa Temsilcisi Şex Şemal ile KNK Yürütme Kurulu Üyesi Zübeyir Aydar da katıldı.

BLANQUER: ROJAVA BİZE DİRENİŞİN YOLUNU GÖSTERİYOR

Resepsiyonun açılış konuşması CDK-F Eşbaşkanları Xanê Akdoğan ve Şahin Polat yaptı. Konukları selamlayan eşbaşkanlar, Newroz’un önemini dile getirdi.

 Ardından söz alan Fransa Eğitim Bakanı Jean Jean Michel Blanquer, Kürt halkının Newroz bayramını kutlayıp Rojava’da yaşanan devriminin önemi üzerinde durdu. Blanquer, Rojava’daki devrimin “kadın devrimi” olduğunu belirterek, “Rojava, bize direnişin yolunu gösteriyor” dedi. Fransız bakan, konuşmasını Rojava’ya karşı dayanışmayı büyütme çağrısında bulunarak sonlandırdı.

POLAT: DİRENİŞ KAZANIM GETİRİYOR

CDK-F Dış İlişkiler Sözcüsü Agit Polat da Türkiye’de yakın tarihe kadar Newroz’un yasak olduğunu, verilen mücadele sonucunda bugüne gelindiğini söyledi, “Ortadoğu’da DAİŞ ve gerici zihniyete karşı mücadeleyi tetikleyen de Newroz’un direniş ruhudur” dedi. 

Kürt toplumu olarak on yıllardır burada yaşadıklarını belirten Polat, şöyle devam etti: “Biz Kürt toplumu olarak, kendi köklerimize, kültürümüze bağlı kalarak, Fransa’nin bir parçası olmak istiyoruz. Fransa’ya yapılan terör saldırılarının acısını en derinden hissediyoruz. Fransız toplumunun duygularını paylaşıyoruz. CDK-F olarak amacımız kültürlerarası diyalogu geliştirmektir.”

 AYDAR: IŞİD’E KARŞI ORTAKLIĞIMIZI GELİŞTİRMELİYİZ

KNK Yürütme Kurulu Üyesi Zübeyir Aydar ise, Fransa ile tarihsel bir ilişkilerinin olduğunu belirterek, “10 yıl önce IŞİD ile mücadelede bu daha çok öne çıktı. Çünkü bölgedeki gerici güçler hem Kürt hem de Fransız düşmanlarıdır. Ortak mücadelemiz bu güçlere karşı belli sonuç aldı. Bizim beklenti ve isteğimiz bu ortaklığı daha da geliştirmektir” şeklinde konuştu.

NURİ MAHMUD: TÜRKİYE TERÖR ÜRETME FABRİKASI GİBİ

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud da yaptığı konuşmada Rojava’ya yönelik bölgesel politikalara değindi. 

Türkiye ve İran’ın bölgeye yönelik politikalarını eleştiren Nuri Mahmut, her iki gücün “terör üretme fabrikasına dönüştüğünü” belirterek, “Hem İran hem de Türkiye Rojava ve Suriye’de kaosun derinleşmesi için ellerinden geleni yapıyor. Onlar aynı zamanda Batı karşıtı politikaları hayata geçiriyorlar. Biz ise bölgede Üçüncü Yol siyasetini izliyoruz. Bütün farklılıklara, kültürlere bir arada yaşam imkanı sağlayan bir siyasettir. Batının demokrasi değerleriyle örtüşen bir politikadır. Onun için bu gerici güçlere karşı dayanışma ve ortak mücadeleyi geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

TANZİLİ : KÜRTLERİN MÜCADELESİ UMUT VERİYOR

Milletvekili ve Kürtler Üzerine Araştırma Grubu Eşbaşkanı Sara Tanzili ise, Kürtlerin yüz yıllardır dört diktatör rejiminin kıskacında yaşadıklarını belirterek, “Ancak aynı zamanda bütün baskı ve katliamlara rağmen hiçbir zaman teslim olmamış ve yıllardır sürdürdükleri mücadeleye devam ediyorlar. Kürtlerin bu direnişi alkışlanmalı ve parçası olmalıyız. Çünkü Kürtlerin bu Newroz’da Ortadoğu’ da yürüttüğü mücadele hepimize umut veriyor” dedi.

 HOLLANDE: CESARETİNİZ BİZE İLHAM VERİYOR

 Kürtçe müzik dinletisi yapılan Newroz Resepsiyonu’nda Fransa eski Cumhurbaşkanı François Hollande’ın mesajı da okundu.

 Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı François Hollande ise Newroz Resepsiyonuna mesaj gönderdi.  

Hollande, mesajında şunları ifade etti:

“Kürt halkının Newroz’u kutlarken sadece yeni yılı kutlamadığını, her şeyden önce baskıyı reddettiklerini ve özgürlüğe olan bağlılıklarını bir kez daha teyit ettiklerini biliyorum. Temel değerlerini savunurken, burada ve şimdi bize ilham vermesi gereken olağanüstü bir cesaret gösteriyorlar. Sevgili dostlar, sizlere daha öncekilerden daha huzur ve güzel bir yeni yıl diliyorum. Emin olun ki bugün birçoğumuzun kalbi sizinle atıyor.”

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi Çekebilir

En yaşlı il Sinop, en genç il Şırnak oldu
Almanya Cumhurbaşkanı Nisan ayında Türkiye’ye gidiyor

Öne Çıkanlar