Peskov: İsveç’in NATO üyeliği Rusya için olumsuz sonuçlar doğuracak

DünyaGündem

Türkiye’nin İskandinav ülkesinin NATO’ya katılmasına yeşil ışık yakmasının ardından Kremlin, İsveç’in pakta girmesinin Rusya’nın güvenliği açısından “olumsuz sonuçları” olacağını söyledi.

NATO’nun Rusya’ya “düşman muamelesi yaptığını” iddia eden Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye’nin kararı sonrasında Rusya’nın nisanda Finlandiya’ya yaptığı gibi öngördüğü planlı önlemleri uygulamaya sokacağını sözlerine ekledi.

Vilnius’taki iki günlük zirveyi yakından takip edeceklerini ifade eden sözcü, “Rusya onlar (NATO liderleri) tarafından bir düşman, bir hasım olarak algılanıyor. (Vilnius’taki) görüşmeler de bu çerçevede yürütülecek. Moskova İsveç kararına karşılık vermek zorunda kalacak” dedi.

Ankara’nın İsveç kararını da değerlendiren Peskov, Türkiye’nin “NATO üyesi olduğunu ve yerine getirmesi gereken kendi taahhütleri bulunduğunu” söyledi ve Moskova’nın “durumu çok iyi anladığını” belirtti.

“Farklılıklarımız var, bunları saklamıyoruz” diyen Peskov, ilişkilerinin bir kısmının her iki ülkenin de çıkarına” olduğunu ve bunun Rusya ve Türkiye için “yeterince önemli” olduğunu sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın NATO üyeliği gündemde değil

Litvanya’nın başkentindeki zirvede NATO liderleri, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ittifakın Moskova’dan gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı savunma amaçlı ilk kapsamlı planlarını onaylamaya hazırlanıyor.

Diplomatlar ayrıca Ukrayna’nın NATO üyeliği için bastırması konusunda müttefikler arasındaki farklılıkların azaldığını, ancak savaş devam ederken Kiev’in üyeliğe davet edilmeyeceğini söyledi.

Kiev’in NATO’ya katılma olasılığını “çok tehlikeli” olarak değerlendiren Peskov, “Bu nedenle kararı verecek olanlar bunun farkında olmalı” dedi.

Peskov, Avrupalı liderlerin NATO askeri altyapısını Rusya sınırlarına doğru taşımanın bir hata olduğunu anlamadıklarını söyledi.

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen yıl NATO’ya katılmak için başvuruda bulunmuş ve Helsinki Nisan ayında ittifaka resmen katılmıştı.

Türkiye’nin zirve öncesinde muhalefetini geri çekmesinin ardından İsveç NATO’nun 32. üyesi olmaya hazırlanıyor.

/euronews/

İlginizi Çekebilir

Yeşil Sol Parti’den AKP’nin torba yasa teklifine şerh
Merdan Yanardağ’ın iddianamesi mahkemeye sunuldu

Öne Çıkanlar