Peter Pellegrini Slovakya’nın yeni cumhurbaşkanı olarak yemin etti

DünyaGündem

6 Nisan’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Peter Pellegrini, müttefiki Başbakan Robert Fico’ya düzenlenen suikast girişiminin ardından artırılan güvenlik önlemleri arasında yemin ederek görevine başladı.

Slovakya’da geçtiğimiz ay düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi olan Peter Pellegrini, Cumartesi günü yapılan yemin töreninin ardından görevi devraldı. Pellegrini, 1993 yılında Çekoslovakya’nın dağılmasının ardından ülkenin bağımsızlığını kazanmasından bu yana altıncı cumhurbaşkanı oldu. Yemin töreni Başbakan Robert Fico’ya karşı düzenlenen suikast saldırısının ardından yoğun güvenlik önlemleri arasında tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Pellegrini Bratislava’da Parlamento’nun özel bir oturumunda yaptığı konuşmada ulusal birlik çağrısında bulundu.

“Biz tek bir ulus, tek bir toplum, tek bir Slovakya’yız” dedi.

48 yaşındaki Pellegrini, 6 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanlığı ikinci tur oylamasında Batı yanlısı Ivan Korcok’u yenerek seçimin galibi oldu. Pellegrini’nin zaferi, kendisine ve müttefiklerine önemli stratejik mevkilerin kontrolünü vermesiyle Başbakan Robert Fico’nun iktidarını sağlamlaştırdı.

Fico, ülkenin ilk kadın devlet başkanı olan ve Rusya’nın işgaline karşı mücadelesinde komşusu Ukrayna’nın sadık bir destekçisi olan Zuzana Čaputová’nın yerine geçti.

Kaynak: euronews

İlginizi Çekebilir

14 Rus ve 11 Belaruslu sporcu Paris Olimpiyatları’nda tarafsız statü ile yarışabilecek
İtalya, Arnavutluk’u 2-1 mağlup etti: Avrupa Şampiyonası’nda en erken gol

Öne Çıkanlar