Pistorius: Yeni tehditler karşısında Avrupa yeniden silahlanmalı

DünyaGündem

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, güvenlik müttefiki ABD’nin dikkati Hint-Pasifik’e kayarken 10 yılın sonuna kadar yeni askeri tehditler ortaya çıkabileceği belirterek, Avrupa’nın kendisini daha iyi savunabilmek için bu alanda yarışması gerektiğini söyledi.

Boris Pistorius, Welt am Sonntag’a verdiği mülakatta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini sürdürmek için silah üretimini önemli ölçüde arttırdığını ve Baltık ülkeleri, Gürcistan ve Moldova’yı da tehdit ettiğini söyledi.

Amerika’nın Hint-Pasifik bölgesine daha fazla yöneldiği için Avrupa’daki askeri angajmanını azaltması öngörülüyor.

“Biz Avrupalılar kendi kıtamızda güvenliği sağlamak için daha fazla angaje olmalıyız” diyen Pistorius, ancak bölgenin kendi silah üretimini arttırmasının zaman alacağını belirtti ve “Silahlı kuvvetler, sanayi ve toplum açısından arayı kapatmak için yaklaşık beş ila sekiz yılımız var” ifadelerini kullandı.

Pistorius, Washington’un yeni finansman konusunda anlaşmaya varamaması halinde Avrupa’nın Ukrayna’ya yönelik ABD yardımını telafi etmesi gerekebileceğini de belirtti.

Alman Savunma Bakanı, Polonya’da daha Avrupa dostu bir hükümetin seçilmesinin, Berlin, Paris ve Varşova’dan oluşan Weimar Üçgeni’nin askeri işbirliğini daha da geliştirmesini sağlayacağını sözlerine ekledi.

“NATO savunma planları temelinde doğu kanadında kendimizi en iyi şekilde nasıl düzenleyeceğimizi bulmamız gerekiyor” diyen Pistorius, önümüzdeki yıl Polonya’ya gitmek istediğini belirtti.

Pistorius, Alman ordusunun Afganistan ve Mali’de gerçekleştirdiği görevler kadar büyük görevleri tekrarlamasını şimdilik öngörmediğini de söyledi.

Özellikle askeri danışmanlık ya da işbirliği alanındaki küçük misyonlar, bizim değerlerimizi paylaşması gerekmeyen ülkelerle de önemli olacaktır” diyen Bakan “Bunun alternatifi, bu ülkelerle daha fazla temas kurmamak ve onları Ruslara ve Çinlilere teslim etmek olacaktır ki bu çok daha tehlikeli olur” dedi.

 

/DW/

Etiketler: Öne çıkanlar

İlginizi Çekebilir

BBC inceledi: Hamas’ın mali kaynakları hakkında neler biliniyor?
Bahçeli: CHP güvenlik sorunudur, DEM Parti güvenlik tehdididir

Öne Çıkanlar